21 lat Straży Miejskiej Miasta Krakowa – nagrody i wyróżnienia ( galeria zdjęć ) Reviewed by Momizat on . [caption id="attachment_30985" align="alignleft" width="300"] W Sali Obrad Urzędu Miasta, przy Placu Wszystkich Świętych, odbyła się dziś uroczystość z okazji 2 [caption id="attachment_30985" align="alignleft" width="300"] W Sali Obrad Urzędu Miasta, przy Placu Wszystkich Świętych, odbyła się dziś uroczystość z okazji 2 Rating:
You Are Here: Home » Wiadomości z regionu » 21 lat Straży Miejskiej Miasta Krakowa – nagrody i wyróżnienia ( galeria zdjęć )

21 lat Straży Miejskiej Miasta Krakowa – nagrody i wyróżnienia ( galeria zdjęć )

W Sali Obrad Urzędu Miasta, przy Placu Wszystkich Świętych, odbyła się dziś uroczystość z okazji 21. rocznicy powstania Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Fot. Bogusław Świerzowski / INFO Kraków24

W Sali Obrad Urzędu Miasta, przy Placu Wszystkich Świętych, odbyła się dziś uroczystość z okazji 21. rocznicy powstania Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Urząd Miasta Krakowa reprezentowali: zastępca Prezydenta Miasta Krakowa – Tadeusz Trzmiel oraz Sekretarz Miasta – Paweł Stańczyk, a Radę Miasta Krakowa – Przewodniczący Bogusław Kośmider. W uroczystości wzięli również udział znamienici goście reprezentujący m.in. małopolską i krakowską Policję, Wojsko, Straż Graniczną, Straż Pożarną, Służbę Więzienną i Izbę Celną. Obecni byli także przedstawiciele miejskich jednostek organizacyjnych oraz Rad Dzielnic.
W krótkim przemówieniu na początku uroczystości Komendant powiedział m.in.

„Szanowni Państwo, aż nie chce się wierzyć, że to już 21 lat… Tyle czasu minęło od momentu powołania w Krakowie Straży Miejskiej. Formacji, która ma dbać o czystość, spokój i porządek publiczny. I pragnę Państwa zapewnić, że te zadania, w sposób profesjonalny i z pełnym zaangażowaniem realizuje.
Mimo, iż przychodzi nam funkcjonować w najtrudniejszym od bardzo wielu lat okresie, pełnym finansowych ograniczeń i działań oszczędnościowych, nie obniżamy jakości pełnionej przez nas służby. Z pełną odpowiedzialnością za miasto wychodzimy tym problemom naprzeciw, wykazując, że w tych trudnych dla nas wszystkich czasach, funkcjonariusze Straży Miejskiej są zawsze tam, gdzie dzieje się coś niepokojącego.
Krakowianie już dawno przestali zastanawiać się nad „być albo nie być” Straży Miejskiej. Kierując do nas coraz więcej zgłoszeń, dają nam wyraźny sygnał, że nasza praca jest akceptowana, ale to co robimy – już im nie wystarcza. I jest to absolutnie zrozumiałe.
21 lat pełnionej w Krakowie służby pokazuje, że możemy i potrafimy dać naszym mieszkańcom więcej. Nie chcemy, by dochodziło do przypadków kuriozalnego wręcz przekazywania prostych interwencji Policji. Angażowanie dwóch służb w rozwiązanie jednego, często prostego problemu wydaje się być pozbawionym najmniejszego sensu i zwyczajnym marnowaniem czasu – funkcjonariuszy i mieszkańców.
Dlatego z pełną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo i porządek w Krakowie podjąłem się trudu pracy nad projektem ustawy o policji municypalnej. Chcę, aby nasza jednostka samorządowa była sprawna, dobrze wyszkolona, a co za tym idzie – skuteczna w swoich działaniach – na miarę 21 wieku!
Nie mogę w tym miejscu zapomnieć o ludziach, dla których mundur jest dobrem najwyższym, zaszczytem i honorem. To strażnicy miejscy z kierowanej przeze mnie jednostki.
Drodzy Państwo, pragnę w tej szczególnej chwili podziękować Wam za zaangażowanie oraz wkład w utrzymywanie porządku i bezpieczeństwa w mieście. To między innymi dzięki Waszej pracy mieszkańcy czują się w Krakowie bezpiecznie!
Dziękuję również Waszym rodzinom, które ze zrozumieniem przyjmują Waszą trudną i odpowiedzialną służbę. Bez ich wsparcia nie byłoby to możliwe.

Zastępca Prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel przypomniał, że Straż Miejska od 21 lat pełni w naszym mieście wyjątkową i niezwykle ważną rolę. Podziękował Komendantowi oraz wszystkim strażnikom miejskim za trud wkładany każdego dnia w zapewnienie spokoju i porządku publicznego. Z uznaniem wyraził się o zaangażowaniu krakowskiej jednostki w prace nad tworzeniem zmian w prawie. Podkreślił, że władze miasta z wielkim zainteresowaniem obserwują nowe propozycje zaproponowane w przygotowanym projekcie ustawy o policji municypalnej.
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider w kilku ciepłych słowach w bardzo pozytywny sposób odniósł się do służby pełnionej przez strażników miejskich. Wyraził swoje uznanie dla trudnej pracy funkcjonariuszy. Podkreślił również poparcie dla projektu ustawy o utworzeniu policji municypalnej. Stwierdził, że Straż Miejska jest w pełni przygotowana by w większym zakresie dbać o porządek i bezpieczeństwo mieszkańców.
Honoris Gratia
Te zaszczytne nagrody, z rąk Prezydenta Tadeusza Trzmiela otrzymali wyróżniający się funkcjonariusze Straży Miejskiej: Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Marta Cieśla, młodszy specjalista Zbigniew Mirski oraz starszy strażnik Adam Stekman.
Listy Gratulacyjne
Listy otrzymali następujący funkcjonariusze: strażnik Andrzej Bieniek, Naczelnik Oddziału Dariusz Duchnowski, Kierownik Referatu Mariusz Dzięgiel, Kierownik Referatu Dominika Gawin-Sitek, Kierownik Referatu Dariusz Habas, zastępca Kierownika Referatu Tomasz Jędras, Kierownik Referatu Andrzej Knapik, Kierownik Referatu Zbigniew Kulka.
Nagrody za uratowanie życia
Zdarza się, że  codziennej służbie strażnicy miejscy narażają życie i zdrowie, ale także to życie czasem ratują. W dniu 9 sierpnia na os. Niepodległości, dwoje strażników z Oddziału Wzgórza Krzesławickie, dzięki szybkiej reakcji i udzieleniu pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie, uratowało jego życie.
Prezydent oraz Komendant Straży Miejskiej wręczyli wyróżnionym funkcjonariuszom listy oraz nagrody. Otrzymali je: strażnik aplikant Joanna Węglarz i młodszy strażnik Krzysztof Kras.
Nagrody dla najlepszego Strażnika Referatu Patrolowo – Interwencyjnego Roku
I miejsce – strażnik Andrzej Bieniek,
II miejsce – mł. str. Roman Banasik,
III miejsce – str. Rafał Zębalski.
Nagrody dla najlepszego Strażnika Referatu Rejonowego
W tym roku odbył się już 5 finał konkursu, w którym w wyniku rywalizacji, testu z wiedzy ogólnej, obejmującego między innymi znajomość przepisów prawa, znajomość rejonu służbowego, a także inicjatywy i zaangażowanie w rozwiązywanie problemów społeczności lokalnej, zostali wyłonieni najlepsi spośród strażników z referatów rejonowych.
I miejsce – mł. strażnik Magdalena Maszczyk,
II miejsce – strażnik Ireneusz Witas,
III miejsce – młodszy specjalista Paweł Serafin.
Upominek od dzieci ze Świetlicy Środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci imienia Kornela Makuszyńskiego
Jednym z najmilszych momentów dzisiejszej uroczystości były życzenia od  najmłodszych przyjaciół Straży Miejskiej. To dzieci ze Świetlicy Środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci imienia Kornela Makuszyńskiego z osiedla Na Wzgórzach. Na uroczystości pojawili się wraz ze swoją opiekunką Panią Danutą Guzik.
Pani Danuta ze wzruszeniem podziękowała strażnikom z Referatu Profilaktyki za całoroczną, wspaniałą współpracę, za poświęcenie dzieciom czasu i uwagi. Za serce, które wkładają w codzienne spotkania z najmłodszymi mieszkańcami Krakowa.
Straż Miejska Miasta Krakowa została powołana do życia 2 kwietnia 1991 roku, zarządzeniem ówczesnego Prezydenta Miasta, pana Krzysztofa Bachmińskiego. 29 sierpnia 1997 roku, weszła w życie Ustawa o Strażach Gminnych, dająca podstawę prawną do samodzielnego działania  formacji.
Każda rocznica skłania do refleksji i podsumowań. Cieszy  fakt, iż trud, jaki strażnicy miejscy wkładają w codzienną służbę jest zauważany i doceniany nie tylko przez kierownictwo jednostki, ale także przez władze miasta i jego mieszkańców.
[nggallery id=613]
Uroczystość w obiektywie Jana Graczyńskiego[nggallery id=612]

Autor

Dziennikarz - Fotoreporter - INFO Kraków24 Małopolski Serwis Informacyjny

Liczba artykułów : 6829

© Wszelkie prawa zastrzeżone INFO Krakow24

Przewiń do góry