Zbliża się największa kolarska impreza w Polsce ? 27 lipca (sobota) wystartuje 70. jubileuszowa edycja Tour de Pologne. Dziś (24 lipca ) przedstawiono zmiany w organizacji ruchu, które będą obowiązywać podczas dwóch etapów wyścigu, które odbędą się w Krakowie – startu III etapu (30 lipca, wtorek) oraz mety VII etapu wyścigu (3 sierpnia, sobota).
W tym roku organizatorzy Tour de Pologne zaproponowali nową formułę zawodów. Wyścig rozpocznie się we włoskim Trydencie, gdzie odbędą się dwa pierwsze etapy ? z Rovereto do Madonna di Campiglio oraz z Marilleva Val di Sole do Val Di Fassa. Po dniu przerwy, kolarze zawitają do naszego kraju.
W trzecim etapie (a pierwszym w Polsce), we wtorek (30 lipca), kolarze wystartują z Krakowa ? z Rynku Głównego. Przed startem odbędzie się prezentacja uczestników wyścigu. Metę tego dnia przewidziano w Rzeszowie. Ze stolicy Podkarpacia zawodnicy przemieszczą się do Tarnowa, by stamtąd ruszyć do IV etapu, który zakończy się w Katowicach. W kolejnych dniach kolarze ścigać się będą na trasie Nowy Targ ? Zakopane ora Bukovina Terma Hotel Spa ? Bukowina Tatrzańska.
Tour de Pologne zakończy się 3 sierpnia (sobota) w Krakowie. Wcześniej kolarze będą musieli pokonać ostatni 37 km etap, tzw. czasówkę na trasie z Wieliczki. Meta będzie się znajdować na Rynku Głównym.
W 70. Tour de Pologne wystartuje m.in. tegoroczny zwycięzca Giro d’Italia, Włoch Vincenzo Nibali z grupy Astana. Pojawiła się również informacja o starcie mistrza olimpijskiego wjeździe indywidualnej na czas z Londynu i zwycięzcy ubiegłorocznego Tour de France, Bradleya Wigginsa z Wielkiej Brytanii. Ciekawostką tegorocznych zawodów jest to, że w trakcie dwóch pierwszych etapów w Trydencie kolarze pokonają cztery arcytrudne premie górskie pierwszej kategorii ? podjazd na metę pierwszego etapu w Madonna di Campiglio oraz na Passo Pampeago, Passo Costalunga oraz Passo Pordoi ? gdzie na wysokości 2239 m zakończy się drugi etap wyścigu.
Jakich zmian należy więc oczekiwać 30 lipca i 3 sierpnia?
III etap: Kraków ? Rzeszów, 30 lipca 2013 r. (wtorek)
Start honorowy: Kraków Rynek Główny, start ostry: Wieliczka, ul. Dembowskiego.
Start honorowy ok. godz. 12.30 z Rynku Głównego (w pobliżu Wieży Ratuszowej, na linii między ul. Szewską i ul. Św. Anny), następnie przejazd ulicami: Grodzką, Podzamcze, Powiśle, Zwierzyniecką (krótki odcinek do Mostu Dębnickiego lewą stroną ? ?pod prąd? ), Konopnickiej. Kamieńskiego, Wielicką do Wieliczki, gdzie na ul. Dembowskiego nastąpi start ostry III etapu 70.TdP do Rzeszowa
Ograniczenia w ruchu kołowym 30 lipca będą stosunkowo krótkie ? potrwają nie więcej niż godzinę, sam przejazd ze startu honorowego na start ostry zajmie kolarzom ok. 30 min; kolumna reklamowa ma przejechać 5-7 minut przed wyścigiem, ale będzie już zabezpieczana poprzez wstrzymanie ruchu.
W tym dniu nie przewiduje się zmian w miejskiej komunikacji publicznej, a jedynie krótkie przerwy w kursowaniu pojazdów.
VII etap Wieliczka ? Kraków, jazda indywidualna na czas, 3 sierpnia 2013 r. (sobota)
Specyfika etapu wymaga całkowitego wstrzymania ruchu na trasie, choć przewidziano pewne ułatwienia dla komunikacji miejskiej.
Będą się więc odbywały przejazdy tramwajów od ulicy Nowosądeckiej Wielicką i z powrotem oraz trzech linii autobusowych z ul. Wielickiej w ulicę Bieżanowską (143, 243 i 301); autobusy miejskie przetną też w poprzek ulicę Kamieńskiego ? w ulicę Malborską.
Zostaną też stworzone 4 tzw. rękawy:
* z ulicy Bieżanowskiej w ulicę Wielicką
* z ulicy Zamojskiego do Matecznego i w prawo w ulicę Kalwaryjską
* z ulicy Ludwinowskiej na Rondo Grunwaldzkie
* od parkingu przy ul. Powiśle do wlotu z ulicą Zwierzyniecką
Wszystkie rękawy będą w sposób trwały wygrodzone barierami drogowymi.
W związku ze wspomnianymi zmianami w ruchu przewidziano również specjalne bramki dla pieszych, które będą funkcjonowały pomiędzy przejazdami kolarzy ? pod kontrolą służb porządkowych.
Wszystkie przejścia dla pieszych na trasie przejazdu będą chronione, aby nikt nie dostał się po koła kolarzy, natomiast w samym centrum Krakowa ? począwszy od ulicy Zwierzynieckiej znajdą się wspomniane specjalne bramki:
* przejście na ulicy Powiśle (Plac Na Groblach)
* przejście z ulicy Kanoniczej,
* przejście z placu Św. Marii Magdaleny (kościół św. św. Piotra i Pawła) ? ul. Grodzka
– przejście na ul. Grodzkiej przy ul. Poselskiej
* przejście w rejonie Placu Wszystkich Świętych
* przejście na końcu ul. Grodzkiej przy Rynku Głównym
– na Rynku Głównym, w zależności od możliwości technicznych ? przy Placu Mariackim lub u wylotu ul. Siennej, przy przejściu z linii A-B w ul. Szczepańską i Sławkowską, w rejonie ul. Św. Anny
Sam przejazd kolarzy na VII etapie potrwa ok. 2 godz. i 50 min, w zależności od liczby startujących, pierwsi zawodnicy wyruszać będą na trasę co minutę, ostatnich dziesięciu ? co 2 minuty. Do tego dojdzie czas na przygotowanie infrastruktury. Trasa zostanie zamknięta na ok. 40 minut przed przejazdem pierwszego zawodnika. 30 minut po przejeździe ostatniego zawodnika nastąpi pełne przywrócenie ruchu.
Tylko kilka pojazdów z kolumny wyścigu przejedzie linię mety na Rynku Głównym w pobliżu Wieży Ratuszowej (odcinek między wylotami ul. Szewskiej i Św. Anny), pozostałe będą kierowane w ulicę Sławkowską.
Przed VII etapem 70. Tour de Pologne na Rynku Głównym oraz na ulicach: Wiślnej, Gołębiej i Brackiej odbędzie się Nutella Mini Tour de Pologne.
W sobotę, 3 sierpnia te ulice będą przejezdne do godziny 10.00. Do tej godziny będzie również możliwe dostarczenie towarów do lokali wokół Rynku Głównego, potem nastąpi wyłączenie ruchu przy użyciu urządzeń drogowych i barierek.
W trakcie wyścigu Nutella Mini Tour de Pologne piesi nie będą przepuszczani przez bramki.
Całkowite wyłączenie ruchu na trasie VII etapu nastąpi między godz. 14.10-14.30
3 sierpnia Rynek Główny zostanie oddany do dyspozycji organizatorów 70. Tour de Pologne do godz. 21.00, do tego czasu będą także wyłączone z ruchu ul. Franciszkańska, Dominikańska i Poselska.
VII etap w Wieliczce
Po starcie z ul. Dembowskiego, kolarze skręcą na Plac Kosciuszki, potem przez ul. Sikorskiego dojadą do Rynku, potem przez ul. Górsko i Klaśnieńską udadzą się w kierunku Sierczy, skąd przez Koźmice Wielkie dotrą do Gorzkowa, i dalej wrócą do Wieliczki (trasą z Dobczyc) na skrzyżowanie Lednickiej i Gdowskiej, stamtąd pojadą do Tomaszkowic na pierwszą górę, gdzie po skręcie w lewo dostaną się na starą drogę krajową nr 94 i tą drogą pojadą do Krakowa, ulicami Wielicką, Kamieńskiego, Konopnickiej, przez Most Dębnicki, Zwierzyniecką, Powiśle, Podzamcze, Grodzką dotrą do mety na Rynku Głównym.
W Wieliczce podczas tego etapu wyłączenie ruchu będzie wprowadzone na ul. Dembowskiego za skrzyżowaniem z ul. Daniłowicza, czyli za wjazdem do Kopalni Soli. Osoby wyjeżdżające z Kopalni Szybem Regis mogą pieszo przez ul. Zamkową, al. Jana Pawła II przejść do ul. Daniłowicza, gdzie będą czynne wszystkie parkingi. Dla potrzeb wyścigu jest zarezerwowany parking przy ul. Dembowskiego (dawny dworzec autobusowy).
Należy się jednak liczyć ze zmianami organizacyjnymi w ruchu kołowym, będą dość duże objazdy.
W tej sytuacji pozostanie jedynie wjazd od strony Krakowa i przejazd przez Wieliczkę w kierunku Tarnowa ulicami: Krakowską, Narutowicza, Piłsudskiego i Niepołomską.
Więcej informacji, w tym mapy poszczególnych etapów, można znaleźć na stroniewww.tourdepologne.pl.
KOMUNIKACJA MIEJSKA W CZASIE WYŚCIGU