Kraków uruchamia Obserwatorium Reviewed by Momizat on . Kraków jako pierwsze miasto w Polsce udostępnił interaktywne narzędzie: serwis Obserwatorium. Umożliwi on każdemu, bez wychodzenia z domu czy biura, sprawdzenie Kraków jako pierwsze miasto w Polsce udostępnił interaktywne narzędzie: serwis Obserwatorium. Umożliwi on każdemu, bez wychodzenia z domu czy biura, sprawdzenie Rating: 0
You Are Here: Home » Wiadomości z regionu » Kraków uruchamia Obserwatorium

Kraków uruchamia Obserwatorium

Widok-na-Rynek.Fot. Bogusław Świerzowski / INFO Kraków24Kraków jako pierwsze miasto w Polsce udostępnił interaktywne narzędzie: serwis Obserwatorium. Umożliwi on każdemu, bez wychodzenia z domu czy biura, sprawdzenie bardzo wielu informacji dotyczących przestrzeni Krakowa.
Do tej pory większość tych danych można było uzyskać wyłącznie podczas wizyty w Magistracie, teraz dostępne są z poziomu każdego użytkownika. Serwis najbardziej ucieszy osoby planujące budowę domu, zakup  własnego „M”, a także deweloperów oraz inwestorów. Obserwatorium działa pod adresemhttp://obserwatorium.um.krakow.pl.

– Dzięki Obserwatorium każdy w domu czy w biurze będzie mógł otrzymać pełne wiadomości o wybranej działce – mówił podczas dzisiejszej prezentacji serwisu Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
– Nowy produkt jakim jest Obserwatorium wpisuje się w realizowaną przez nas ideę budowy miasta inteligentnego. Wzorce czerpaliśmy z najlepiej rozwiniętych  miast europejskich – Barcelony i Wiednia – dodała Zastępca Prezydenta Krakowa Elżbieta Koterba.

Żadne miasto w Polsce nie ma serwisu mapowego integrującego w jednym miejscu tak wielu danych. Dzięki portalowi poznamy m.in. numery, kształt, powierzchnię interesujących nas działek, dowiemy się jakie jest ich uzbrojenie, otoczenie, czyją są własnością, czy występują w ich rejonie osuwiska, a nawet czy i jakie w minionym roku wydano decyzje architektoniczne w ich sąsiedztwie oraz jakie są ceny transakcyjne lokali mieszkalnych na danym obszarze.
Po uruchomieniu serwisu w pierwszej kolejności należy zlokalizować się na portalu: po wyszukaniu adresu, ulicy czy działki ewidencyjnej trzeba wybrać tzw. warstwy czyli informacje, które chcemy uzyskać odnośnie danego obszaru czy nieruchomości. Można włączyć jedną, kilka lub wszystkie spośród dostępnych warstw tj.: zabytki, pozwolenia i decyzje architektoniczne, planowanie przestrzenne, inwestycje strategiczne, ewidencja gruntów i budynków, ważniejsze drogi, hydrografia, uzdrowisko Swoszowice, geologia, ochrona przyrody, roślinność rzeczywista 2008, struktura własności, rejestr cen – transakcje lokali, zagospodarowanie, uzbrojenie terenu, komunikacja.
Po planie  należy  przemieszczać się „klikając” na poszczególne fragmenty miasta lub wpisując w wyszukiwarkę konkretny adres  lub numer działki.
Narzędzie będzie pomocne  szczególnie dla  architektów, budowlańców, geodetów, inwestorów, planistów, rzeczoznawców, urbanistów, a także osób, które szukają nieruchomości pod planowane inwestycje  np. budowę domu czy budynku wielorodzinnego.
Przykładowo: inwestora, który chce realizować budynek wielorodzinny interesują działki w rejonie ulicy X.  Za pomocą serwisu mapowego sprawdzi on czy na terenie obowiązuje plan, czy i w którym miejscu dopuszcza on taką zabudowę, dowie się, które działki  są już zagospodarowane, czy są uzbrojone (woda, prąd, gaz) oraz czy są własnością prywatną, gminną czy Skarbu Państwa, a także jaką mają powierzchnię, co znajduje się w sąsiedztwie, czy i jakie wydano decyzje i pozwolenia architektoniczne w pobliżu, czy nieruchomości przy tej ulicy mają dostęp do drogi publicznej, a w rejonie planowane są inwestycje strategiczne (np. linia tramwajowa, obwodnica). Sprawdzi też czy  na danym obszarze istnieje ryzyko osuwisk, a także jak wygląda środowisko przyrodnicze (np. rezerwaty). Ponadto dowie się jakie są ceny transakcyjne lokali mieszkalnych na tym terenie, co pozwoli mu wstępnie oszacować opłacalność przedsięwzięcia.
Słowem: informacje dostępne „od ręki” pozwolą mu zweryfikować czy inwestycja ma szansę na powodzenie i z czym musi się liczyć jeśli podejmie się jej realizacji.
W serwisie można zobaczyć dane opisujące nie tylko aktualny stan przestrzeni miejskiej, ale także  czasy historyczne oraz planowane w przyszłości zmiany i kierunki rozwoju. Zainteresowani mogą na przykład prześledzić mapy historyczne obrazujące obszar  Krakowa i jego rozwój od roku 1730 do czasów współczesnych.
Portal jest narzędziem intuicyjnym, dodatkowo wyposażonym w samouczek  pomagający w poruszania się.
Widoczność poszczególnych elementów uzależniona jest od skali którą wybierzemy: od  1:250 000 do 1:500. Do korzystania z serwisu konieczne jest posiadanie wtyczki Adobe Flash Player w przeglądarce internetowej.
Miasto zamierza rozwijać portal i prezentować w nim coraz więcej informacji z urzędowych zasobów, a dostępne w nim dane będą stale aktualizowane.

Autor

Dziennikarz - Fotoreporter - INFO Kraków24 Małopolski Serwis Informacyjny

Liczba artykułów : 6829

© Wszelkie prawa zastrzeżone INFO Krakow24

Przewiń do góry