Góra elektrośmieci na Plantach Krakowskich przywitała dziś rano mieszkańców i turystów Reviewed by Momizat on . [caption id="attachment_53561" align="alignleft" width="635"] Fot. Bogusław Świerzowski/INFO Kraków24[/caption] Góra elektrośmieci na Plantach Krakowskich od st [caption id="attachment_53561" align="alignleft" width="635"] Fot. Bogusław Świerzowski/INFO Kraków24[/caption] Góra elektrośmieci na Plantach Krakowskich od st Rating: 0
You Are Here: Home » Wiadomości z regionu » Góra elektrośmieci na Plantach Krakowskich przywitała dziś rano mieszkańców i turystów

Góra elektrośmieci na Plantach Krakowskich przywitała dziś rano mieszkańców i turystów

Fot. Bogusław Świerzowski/INFO Kraków24

Fot. Bogusław Świerzowski/INFO Kraków24

Góra elektrośmieci na Plantach Krakowskich od strony placu Szczepańskiego przywitała dziś rano mieszkańców i turystów odwiedzających tę część Starego Miasta. Spokojnie. To nie kolejne dzikie wysypisko. To prowokacja, która zainaugurowała Krakowskie Dni Elektrorecyklingu.

To już trzecia edycja Dni Elektrorecyklingu w kraju, a po raz pierwszy impreza zawitała do naszego miasta. Celem akcji jest zmotywowanie Polaków do prowadzenia selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a także opakowań. Stąd inauguracja w postaci usypania góry elektrośmieci w miejscu, w którym nikt by się nie spodziewał obecności takich odpadów. Oczywiście stare zużyte sprzęty zgromadzone na Plantach pozbawione były wszystkich szkodliwych substancji. Jednak nie zawsze tak jest. Taki zużyty sprzęt wyrzucony do lasu to prawdziwa bomba zegarowa. Warto bowiem pamiętać, że w takich odpadach znajdują się liczne toksyczne substancje (np. rtęć, kadm, nikiel, ołów), które zagrażają zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt oraz mogą powodować zmiany klimatu i powiększanie się dziury ozonowej.

Natomiast elektrośmieci przetworzone, a więc pozbawione wszelkich szkodliwych substancji stają się cennym surowcem wtórnym. Dlatego warto oddawać elektryczne i elektroniczne odpady wyspecjalizowanym firmom lub do Lamusowni, gdzie po poddaniu recyklingowi mogą być powtórnie wykorzystane.

W ramach Krakowskich Dni Elektrorecyklingu organizowane będą liczne działania informacyjne i edukacyjne, wszystkie wyjątkowo atrakcyjne dla mieszkańców i angażujące ich do działania.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Autor

Dziennikarz - Fotoreporter - INFO Kraków24 Małopolski Serwis Informacyjny

Liczba artykułów : 6829

© Wszelkie prawa zastrzeżone INFO Krakow24

Przewiń do góry