Prace nad filmem planowaliśmy rozpocząć dwa lata temu, ale szukaliśmy finansowania – mówi Witold Bereś, autor scenariusza. ? ?Okrągłe, 90. urodziny Władysława Bartoszewskiego przypadające na 19 lutego 2012 r., stały się dodatkowym pretekstem? ? wyjaśnia.
?Chociaż Bartoszewski często trafiał przed kamerę w krajach europejskich, to w Polsce zrealizowano do tej pory tylko jeden dokument-reportaż na jego temat: ?Bartoszewski?. W 1998 roku zadania tego podjęli się Jerzy Ridan i Jerzy Kowynia. Nie było się nad czym zastanawiać? ? mówi reżyser Artur Więcek ?Baron?.
?To człowiek, który fantastycznie daje sobie radę przed kamerą, a dla nas wielką przygodą stało się to, iż mogliśmy z nim rozmawiać? – podkreśla Bereś. Twórcy towarzyszą Bartoszewskiemu w jego podróżach – samochodem, samolotem, pociągiem. Nie bez powodu krakowianie zdecydowali się więc na tytuł: ?Bartoszewski. Droga?.
Widzowie będą mogli poznać Bartoszewskiego zarówno ?w drodze?, jak i w czasie wykładów. Twórcy chcieli pokazać go jako bohatera, od którego można się wiele nauczyć: jak zachowywać się w trudnych czasach. Snuje przed kamerą opowieści i anegdoty o tym, co czuł jako więzień stalinowski, jak przetrwał obóz koncentracyjny, o jego ukochanej Warszawie. W filmie o Bartoszewskim wypowiadają się. najwięksi politycy w Polsce i nie tylko. Z ekranu usłyszymy m.in refleksje Lecha Wałęsy, Jerzego Buzka, Donalda Tuska, Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Komorowskiego, Radosława Sikorskiego, Szewacha Weissa, Hansa-Dietricha Genschera.
Film, w którym poza rozmowami zobaczyć będzie można archiwalne materiały, fabularyzowane etiudy oraz fragmenty wykładów Władysława Bartoszewskiego, trafi najpierw do kin studyjnych. Fundacja Świat Ma Sens, którą prowadzą Bereś i Baron, filmem ?Bartoszewski. Droga? rozpoczyna również akcję aktywizującą małe społeczności.
Film został wyprodukowany przez TVN i Fundację Świat Ma Sens, przy wsparciu dwóch miast: Wrocławia i Lublina oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Artur Więcek ?Baron? zajął się reżyserią, Witold Bereś produkcją i scenariuszem, który napisał wspólnie z Krzysztofem Burnetko. Zdjęcia zrealizował Marek Gajczak. Wersja kinowa jest dłuższa od telewizyjnej, która zostanie pokazana w TVN jesienią.
Patronat nad premiera objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, a wspierają ją partnerzy: Instytut Obywatelski oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wstęp na premierę jest za zaproszeniami.