Od 1 do 31 marca mieszkańcy i mieszkanki Krakowa mogą zgłaszać propozycje pomysłów, które chcieliby urzeczywistnić w ramach IV edycji budżetu obywatelskiego. Zadania mogą dotyczyć różnych obszarów funkcjonowania miasta i życia jego mieszkańców. W czerwcu zostaną poddane głosowaniu, a te, które wygrają, będą realizowane w 2018 r. Do dyspozycji krakowian są już specjalna infolinia oraz punkty konsultacyjne, w tym namiot na Małym Rynku. 2 marca odbyła się tam konferencja prasowa z udziałem Andrzeja Kuliga, zastępcy prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji Miasta, oraz Bogusława Kośmidera, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.
Pula środków przeznaczonych na IV edycję BO to łącznie ponad 12 mln zł, w tym 10 mln na projekty ogólnomiejskie oraz 2 mln 145 tys. zł na projekty dzielnicowe. Propozycję zadania o charakterze ogólnomiejskim może zgłosić każdy mieszkaniec Krakowa, który ukończył 16 lat. W przypadku projektów dzielnicowych projektodawca musi być dodatkowo mieszkańcem dzielnicy, której dotyczy zadanie. Głosowanie odbędzie się w dniach 17?30 czerwca. Jest też dobra wiadomość dla zwolenników głosowania tradycyjnego: w tym roku wraca system mieszany, więc poparcie dla projektów i ich autorów będzie można wyrazić zarówno kartką, jak i kliknięciem.
Marzec będzie miesiącem intensywnej kampanii informacyjno-promocyjnej wspierającej realizację budżetu obywatelskiego. Z początkiem miesiąca została uruchomiona infolinia BO ? w godzinach pracy UMK (7.30?15.30) pod numerem 12 616 1111 można uzyskać informacje dotyczące: wsparcia technicznego platformy internetowej (po wybraniu # 1), organizowanych przez Urząd Miasta Krakowa spotkań z mieszkańcami (po wybraniu # 2) oraz ogólnie budżetu obywatelskiego (po wybraniu # 3).
Mieszkańcy zainteresowani udziałem w budżecie obywatelskim mogą już odwiedzać punkty konsultacyjne zlokalizowane na Małym Rynku oraz w galeriach handlowych (Bonarka, M1). Do namiotu na Małym Rynku magistrat zaprasza w dni powszednie w godz. 12.00?20.00, a w weekendy w godz. 12.00?18.00. Pracują w nim specjalnie przeszkolone osoby, a także przedstawiciele UMK i miejskich jednostek. Każdy może w nich zasięgnąć informacji i skonsultować swój wniosek do BO, m.in. z zakresu zieleni miejskiej, infrastruktury, komunikacji, kultury, sportu, edukacji. Drugi punkt mieści się w Galerii Handlowej Bonarka i działa codziennie w godz. 14.00?20.00. Trzeci zostanie uruchomiony w Galerii Handlowej M1 8 marca i będzie otwarty do końca miesiąca codziennie w godz. 14.00?20.00.
Na marzec zaplanowano liczne spotkania z mieszkańcami ? o charakterze ogólnomiejskim organizowane przez Miejskie Centrum Dialogu oraz o charakterze dzielnicowym organizowane przez poszczególne dzielnice. W lutym odbyły się spotkania środowiskowe (dla seniorów, rodzin, studentów i ogólne). W marcu odbędzie się 5 spotkań tematycznych: Kulturalne BO, Zielone BO, Sportowe BO, Infrastrukturalne BO, Edukacyjne BO. Dzielniceorganizują spotkania dzielnicowe we własnym zakresie. Szczegółowy harmonogram spotkań, na bieżąco uzupełniany w oparciu o nadsyłane informacje, dostępny jest na stronie:http://budzet.krakow.pl/strona_glowna/207353,artykul,spotkania_z_mieszkancami.html.
Działania promocyjne obejmować będą również reklamę w mediach lokalnych, internecie oraz przestrzeni miejskiej (citylighty, billboardy). Informacje o budżecie obywatelskim będą się pojawiały w komunikacji miejskiej, nie zabraknie również standardowych materiałów takich jak plakaty i ulotki.