„Kadrówka 1914” – to tytuł 85. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbędzie się w sobotę, 5 sierpnia, o godz. 19.00 na Małym Rynku. Podczas koncertu zabrzmią pieśni związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.
Krakowska Lekcja Śpiewania to przewrotna forma koncertu polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku z lekcjami krakowski Teatr Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Rekord frekwencji to 30 000 uczestników 11 listopada 2008 r.
– Tradycyjnie wraz z początkiem sierpnia do Krakowa zawitała „Kadrówka”, która niedługo wyruszy z Oleandrów do Kielc, tak jak to miało miejsce w pamiętnym 1914 roku. Ustanowiony przed wojną z inicjatywy byłych legionistów Marsz Szlakiem I Kadrowej był i jest najbardziej spektakularną formą kultywowania pamięci o czynie legionowym. Przed wojną organizowany nieprzerwanie do 1939 roku – jako jedna z najważniejszych imprez paramilitarnych II RP – był wydarzeniem elitarnym, w którym uczestniczyły wyróżniające się w służbie drużyny wojskowe i strzeleckie. Zlikwidowany po II wojnie światowej, powrócił wraz z powstaniem „Solidarności” – w 1981 roku – przede wszystkim dzięki piłsudczykom, środowiskom niepodległościowym ziemi krakowskiej i kieleckiej. Dziś łączy pokolenia: młodzież i weteranów – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
– To wyjątkowa, najwspanialsza lekcja patriotyzmu, historii i obywatelskiego wychowania, jaką odebrać mogą współcześni. Zobowiązuje do kultywowania naszej pięknej, lokalnej tradycji niepodległościowej. Wszystkim uczestnikom Krakowskiej Lekcji Śpiewania życzę, by porwał ich niesamowity duch legionowych pieśni. Zapraszam gorąco do wspólnego śpiewania! – dodaje prezydent Krakowa.
Jak co roku, dla uczestników Krakowskiej Lekcji Śpiewania przygotowano bezpłatne śpiewniki. W wersji elektronicznej śpiewnik dostępny jest na stronie internetowej.
Lekcja tradycyjnie odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Jacka Majchrowskiego. Pomysłodawcą projektu jest dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki – Waldemar Domański.