Studia z przyszłością
We wtorek ( 4 października ) uroczyście Akademia Górniczo- Hutnicza zainaugurowała rok akademicki dla ponad 36 tysięcy studentów. Dziś zaprezentowała dane o swoich absolwentach z 2010 roku w odzwierciedleniu ostatnich trzech lat.
Nowa ustawa o Szkolnictwie Wyższym nakłada na uczelnie wyższe obowiązek monitorowania losów swoich absolwentów. AGH program badania losów swoich absolwentów rozpoczął już w 2008 roku wyprzedzając swoim programem nawet ustawodawcę.
Na podstawie zaprezentowanych danych wynika że prawie 80 % absolwentów, którzy odpowiedzieli na ankiety znalazła pracę z czego 79 % podpisała umowę o pracę, a w ponad 42% absolwenci otrzymali więcej niż jedną ofertę pracy. 9,9 % absolwentów jako pierwszą pensję zarobiło więcej niż 4500 zł brutto, z czego znaczący udział w tym mieli przedstawiciele branży informatycznej, inżynierii materiałowej i wiertnictwa. Najkrócej pracy szukali pracy absolwenci informatyki oraz Geodezji i Kartografii. Zaledwie 14,3% kończących studia na AGH podejmuje pracę niezgodna z wykształceniem, z czego część tymczasowo poszukując pracy zgodniej z wykształceniem.
Ponad 80% absolwentów przyznaje że wykorzystuje w wykonywanej pracy wiedzę i kwalifikacje uzyskane podczas studiów na AGH. Podczas podejmowania pracy absolwenci kierowali się w znacznym stopniu możliwościami rozwoju zawodowego, wysokością zarobków, stabilnością zatrudnienia oraz zainteresowaniami zawodowymi.
W 65% dla pracodawcy znaczenie ma ukończony kierunek studiów, a następnie umiejętności komputerowe, motywacja do pracy i języki obce. Doświadczenie zawodowe decydowało zaledwie d 23% o przyjęciu do pracy. Najwięcej absolwentów AGH decyduje się o podjęciu pracy w Małopolsce, bo aż 68,8%, z czego w samym Krakowie ponad 55%.
Własną firmę zdecydował się założyć średnio co 20 ankietowany, najczęściej kończąc kierunek zarządzanie i marketing oraz informatykę.
Akademia Górniczo ? Hutnicza w Krakowie to największa uczelnia techniczna w Polsce, w rankingu szkół wyższych ?Perspektyw” i ?Rzeczpospolitej” zajmuje 6. miejsce i 3. wśród najlepszych uczelni technicznych. Akademia Górniczo-Hutnicza otrzymała także specjalne wyróżnienie Kapituły: tytuł ?Lidera Innowacyjności”
Komentarz
Wszystko co prezentowane jest godne uwagi, jednak należało by zwrócić uwagę jakie dane charakteryzują dane wydziały i kierunki. Tak aby każdy przychodzący na studia choć w zarysie wiedział jaką przyszłość wybrał. Prezentowane dane są danymi uśrednionymi dla całej uczelni i należy sobie zdać sprawę że kilka wydziałów może działać prężnie, a cała reszta może dawać tylko zadowalające efekty kształcenia. Efektywność znalezienia pracy uzależniona jest nie tylko od koniunktury rynku, ale także czy decyzja o naborze na danym kierunku 6 lat temu była słuszna i czy osoby kończące dany kierunek znajdą prace.
AGH to z pewnością studia z przyszłością, reszta to już nasz własny wybór.