Stan powietrza: szansa na poprawę
Jak przewidują synoptycy, w najbliższych dniach nad Krakowem i Małopolską zmieni się pogoda i powieje silniejszy wiatr. Dzięki temu zmniejszy się wysokie stężenie pyły zawieszonego utrzymujące się od wielu dni na wieloma miastami regionu.
Jeśli wierzyć prognozom, w najbliższy weekend nad naszym regionem zmieni się cyrkulacja i z zachodu powieje umiarkowany i silny wiatr. Spowoduje to zmniejszenie stężenia pyłu zawieszonego, które utrzymuje się od wielu dni między innymi nad Krakowem.
Przypomnijmy, że od kilku dni – z uwagi na utrzymywanie się na naszym bezwietrznej pogody ? w Krakowie i innych miastach Małopolski przekraczane są dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu. Główną przyczyna sezonowego pogarszania się powietrza to tzw. niska emisja. To nic innego jak efekt spalania paliw stałych i śmieci w domowych kotłowniach i piecach.
Zdając sobie sprawę ze swojego położenia, Kraków od lat walczy o poprawę stanu powietrza. Od lat 90-tych realizowane są programy likwidacji niskiej emisji poprzez dofinansowywanie wymiany starych węglowych pieców na nowe proekologiczne rozwiązania dotychczas wydano na to kwotę niemal 12 milionów złotych. W tym czasie zlikwidowano ponad 19 tysięcy starych pieców węglowych i 325 kotłowni.
Programy zmierzające do ograniczenia niskiej emisji prowadzi też Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA. Przygotowano specjalną ofertę dla właścicieli budynków, w których użytkowane są piece na paliwa stałe (węgiel, koks, drewno). W ramach tej oferty MPEC SA na własny wykonuje przyłącza i węzły cieplne, do budynków znajdujących się w zasięgu sieci cieplnej. Pozostałym odbiorcom proponowana jest dostawa ciepła z nowoczesnych i ekologicznych kotłowni lokalnych.
Kraków jako jedyne miasto w Polsce prowadzi od dwóch lat wojnę z paleniem w domowych piecach śmieci. Straż Miejska i Wydział Kształtowania Środowiska UMK prowadzą regularne kontrole na terenie osiedli peryferyjnych.
Jak zauważają eksperci, działania władz Krakowa ? choć bardzo ważne i przynoszące efekty ? nie wystarczą, aby stan powietrza w Krakowie, szczególnie w okresie grzewczym, uległ zdecydowanej poprawie. Konieczna jest zmiana prawa, która pozwoliłaby na skuteczniejszą walkę z negatywnymi zjawiskami. Władze Krakowa wielokrotnie występowały do rządu o uwzględnienie w inicjatywach ustawodawczych koniecznych zmian regulujących zagadnienia jakości powietrza. Chodzi między innymi o zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (zakaz stosowania paliw stałych w niektórych rejonach, czy obowiązek podłączenia się do miejskiej sieci grzewczej), prawie budowlanym (konieczność poinformowania o sposobie ogrzewania po zakończeniu budowy obiektu, czy możliwość kontrolowania budynków pod kątem zgodności systemu grzewczego z zapisami pozwolenia na budowę), prawie o ruchu drogowym (tworzenie stref ograniczonej emisji komunikacyjnej), a wreszcie prawie ochrony środowiska (uszczegółowienie zapisów w zakresie zawartości uchwał sejmików województwa odnośnie rodzaju i jakości paliw dopuszczonych do stosowania w gospodarstwach domowych).
Konieczność zmian legislacyjnych w zakresie ochrony powietrza będzie jednym z tematów najbliższego spotkanie Prezydenta Jacka Majchrowskiego z parlamentarzystami z Krakowa.