ROŚNIE POPULARNOŚĆ LAMUSOWNI

Fot.Bogusław Świerzowski/ INFO Kraków24
Ponad 800 ton starych mebli, zużytego sprzętu rtv i agd, gruzu, opon czy olei zostawili krakowianie w tym roku w prowadzonych przez MPO punktach gromadzenia odpadów. Chętnych na legalne pozbycie się niepotrzebnych sprzętów zapraszamy do Lamusowni przy Nowohuckiej oraz do punktu gromadzenia dużych odpadów koło składowiska na Baryczy.
Uruchomienie wzorowanego na europejskich rozwiązaniach centrum recyklingu przy ulicy Nowohuckiej okazało się ?strzałem w dziesiątkę?. Od początku działalności Lamusowni, tj. od czerwca tego roku, do listopada przywieziono tam niemal 750 ton rożnego rodzaju odpadów. ?Najwięcej zostawiono gruzu budowlanego, starych mebli, sprzętu elektronicznego i gospodarstwa domowego oraz zużytego drewna? ? informuje Krystyna Paluchowska, rzecznik prasowy MPO Sp. z o.o., miejskiej spółki, która jest operatorem Lamusowni. Oprócz tych odpadów, do punktu przy Nowohuckiej mieszkańcy mogą przywozić także odpady niebezpieczne, w tym farby, lakiery, baterie, świetlówki, jak również opony, surowce wtórne, papier, szkło, tworzywa sztuczne. Lamusownia działa w godzinach od 10.00 do 18.00, w soboty w godzinach od 7.30 do 15.30. Informacje na temat funkcjonowania punktu można uzyskać pod numerem telefonu 12-646-23-70.
Kłopotliwe odpady można przywozić nie tylko do Lamusowni przy Nowohuckiej. Punkt gromadzenia odpadów wielkogabarytowych działa też w hali magazynowej sortowni Barycz przy ulicy Krzemienieckiej 40. ?Do punktu dogodny dojazd mają szczególnie mieszkańcy Swoszowic, Borku Fałęckiego, Kozłówka, Piasków, Bieżanowa oraz Kurdwanowa? ? zaznacza Krystyna Paluchowska. W okresie od 1 października do 31 marca krakowianie mogą zostawiać tam odpady w godzinach 7.00 do 14.00. Natomiast od kwietnia do września punkt czynny jest w godzinach od 7.00 do 18.00, a w soboty od 7.00 do 14.00. Informacji o punkcie przy Krzemienieckiej i odpadach, jakie można tam przywieźć udzielają pracownicy MPO pod numerami telefonów 12 278-30-81, 12 288-22- 16, 12 288-22-17, wew. 130.
Duże zainteresowanie działającymi w naszym mieście centrami recyklingu to dowód, że miejsca, gdzie w cywilizowany i zgodny z prawem sposób można się pozbyć niewygodnych odpadów są bardzo potrzebne. Dlatego Kraków przymierza się do budowy kolejnych takich punktów. ?Centra recyklingu najbardziej potrzebne są w zachodniej i południowej części Krakowa. Dlatego szukamy odpowiednich gminnych działek między innymi w rejonie Bronowic i Pychowic, na których można by uruchomić nowe punkty gromadzenia odpadów? ? informuje Miłosz Jakubowski, lider projektu Lamusownia. Zgodnie z polityką Krakowa w dziedzinie gospodarki odpadami, na terenie naszego miasta powinno działać około 8 centrów recyklingu.