„W Krakowie po ciężkiej chorobie zmarł Ludwik Jerzy Kern, pisarz, poeta i satyryk” – poinformowała gazeta „Wyborcza.pl”.
Ludwik Jerzy Kern Od 1948 do 1982 r. w zespole redakcyjnym tygodnika „Przekrój” (po przejściu na emeryturę, w latach 1982-2002 r. był nadal współpracownikiem pisma, do momentu przeniesienia redakcji do Warszawy). Redagował m.in. dział „Rozmaitości” na ostatniej stronie pisma (w tym rubryki: „O Wacusiu” i „Prosimy nie powtarzać”), publikował wiersze (m.in. cykle: „Gry i zabawy ludu polskiego”, „Imiona nadwiślańskie”, „Świąteczny bukiet”), reportaże (m.in. z Wielkiej Brytanii, Indonezji i Japonii), przekłady literackie (m.in. pod pseudonimem „H. Olekinaz”), recenzje (pod pseud. „Top”). Z dezaprobatą odnosił się do przeniesienia redakcji do Warszawy i późniejszych zmian w tygodniku. W 2000 r. ukazała się jego książka Moje abecadłowo (wydanie drugie w 2003 r.), zawierająca sylwetki przyjaciół i znajomych, związanych głównie z „Przekrojem”.
Autor popularnych utworów dla dzieci, m.in. Ferdynand Wspaniały czy Proszę słonia, na podstawie których zrealizowano znane dobranocki. Kawaler Order Uśmiechu. Pod koniec życia publikował okazjonalnie w miesięczniku „Kraków”. Był członkiem Związku Zawodowego Dziennikarzy RP i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1945-1951-1982), Związku Literatów Polskich (1953-1983), Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989 r.).
źródło: Wyborcza.pl, Wikipedia.