Szmaty, stare buty, kartony, opakowania z tworzyw sztucznych, plastik w różnej formie, folia, puszki po napojach, drewno lakierowane? to wbrew pozorom nie jest lista rzeczy, które można znaleźć na osiedlowym śmietniku. To zawartość palenisk i pieców grzewczych, odkrywana przez strażników miejskich w trakcie kontroli spalania odpadów na prywatnych posesjach w Krakowie.
W ostatnim sezonie grzewczym (listopad 2011 ? kwiecień 2012) funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Krakowa przeprowadzili łącznie ? 1 349 kontroli. W 211 przypadkach ujawnili proceder spalania odpadów, nałożyli w związku z tym 143 mandaty karne na kwotę 16 400 złotych, skierowali 9 wniosków o ukaranie do sądu, pouczyli 59 osób, pobrali 33 próbki popiołu i przekazali je do analizy pracownikom naukowym Politechniki Krakowskiej.
Nowy sezon grzewczy
Kilkudziesięciu strażników miejskich posiadających upoważnienia wydane przez Prezydenta Miasta Krakowa rozpoczęło już kolejny sezon kontroli spalania odpadów w domowych paleniskach i piecach grzewczych. Potrwają one do końca marca 2013 roku.
Odpowiedzialność karna
Straż Miejska Miasta Krakowa ostrzega, że: spalanie odpadów z naruszeniem przepisów ochrony środowiska jest wykroczeniem w myśl artykułu 71 ustawy o odpadach, który brzmi: ?Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów, podlega karze aresztu lub karze grzywny?.
Kontrole prowadzone są zgodnie z artykułem 379 ustawy Prawo ochrony środowiska. W myśl tego artykułu kontrolujący są uprawnieni do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę oraz od 6.00 ? 22.00 na pozostały teren.
Najważniejsza edukacja
Funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Krakowa prowadząc działania kontrolne samodzielnie lub z inspektorami Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, informują właścicieli budynków o szkodliwym działaniu spalania odpadów poza instalacjami do tego celu przygotowanymi i przystosowanymi.
Przypominają, że jeżeli temperatura spalania jest zbyt niska, w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe.
Przestrzegają, że spalając nietoksyczne, przeważnie trudno palne komunalne odpady, z dużą zawartością wilgotnych resztek jedzeniowych i zawierających surowce wtórne, otrzymujemy rakotwórcze zanieczyszczenia atmosfery oraz toksyczny żużel zatruwający wodę i glebę.
Podsumowanie
Szkodliwe substancje emitowane w wyniku spalania odpadów do środowiska, to tylko niektóre z ponoszonych przez nas wszystkich kosztów nieodpowiedzialności i braku wyobraźni osób popełniających to wykroczenie. Obowiązujący porządek prawny wyposażył jednak organy administracji publicznej w skuteczne narzędzia kontrolujące przestrzeganie przepisów o ochronie środowiska.
W sytuacjach, w których prawo będzie łamane, strażnicy miejscy będą korzystać z przysługujących im w takich przypadkach uprawnień. Za spalanie odpadów grożą mandaty karne w wysokości od 20 do 500 złotych. Gdy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu, kara grzywny może wynieść do 5 000 złotych.
W sprawach prawdopodobnego spalania odpadów, dyżurni Straży Miejskiej Miasta Krakowa, czekają pod bezpłatnym alarmowym numerem telefonu ? 986!