Możliwość obejrzenia wystawy Claudia Nardiego Architecture for Sensitive Lives, filmów Nowa kultura w Krakowie i Zabłocie zastane oraz zobaczenia pomieszczeń, to wszystko mogli obejrzeć w dniu dzisiejszym (16.listopad) zaproszeni goście, oraz przybyli licznie mieszkańcy. Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Lipowej 4. Dziś budynek muzeum został oddany do użytku.
Mieszkańcy Krakowa mogli oglądać przestrzenie muzeum i poznawać przyszłe plany MOCAK-u (Museum of Contemporary Art in Kraków) do 5 grudnia 2010 roku (od 17 listopada do 5 grudnia zwiedzanie muzeum będzie możliwe w godz. 12-18; wstęp wolny). W tym czasie oprócz wystawy Claudia Nardiego Architecture for Sensitive Lives i filmu Zabłocie zastane zwiedzający będą także mogli obejrzeć film Partytura i ogród oraz prezentacje dotyczące wybranych projektów programowych nowego muzeum (o filmie Wilhelm Brasse ? Fotograf 3444, o wystawie Historia w sztuce, o archiwum twórczości Mikołaja Smoczyńskiego oraz o Bibliotece Mieczysława Porębskiego).
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie przy ul. Lipowej 4 powstało na terenie dawnej Fabryki Emalia Oskara Schindlera, w poprzemysłowej dzielnicy Zabłocie, która w ostatnich latach przechodzi gwałtowną rewitalizację. Autorem projektu
architektonicznego jest Claudio Nardi, włoski architekt i projektant wnętrz, który porusza się w ramach nurtu architektury neomodernistycznej. Otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej planowane jest na wiosnę 2011 roku. Realizację pomysłu utworzenia Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie rozpoczęto pod koniec 2004 roku kiedy Gmina Miejska Kraków przejęła i wykupiła budynki i grunty na terenie dawnej Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4.
Wprowadzenie sztuki współczesnej w przestrzeń industrialną jest praktyką stosowaną obecnie na całym świecie. Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych na cele kulturalne, w szczególności na muzea nowoczesności, to jeden z czołowych priorytetów europejskiej polityki kulturalnej. Kierując się tymi przesłankami, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski złożył w maju 2005 roku wniosek o dofinansowanie projektu utworzenia Muzeum Sztuki Współczesnej ze środków Ministerstwa Kultury. Minister Waldemar Dąbrowski przyznał na jego realizację dotację w wysokości 4 mln złotych. Pod koniec sierpnia 2005 roku prezydent i minister podpisali porozumienie dotyczące dofinansowania Muzeum Sztuki Współczesnej. W 2007 roku jedenastoosobowe jury pod przewodnictwem prof. Konrada Kucza- Kuczyńskiego rozstrzygnęło konkurs na projekt budynku muzealnego, wybierając prace Claudia Nardiego i Leonarda Marii Proliego. Projekt przygotowany przez studio Claudio Nardi Architette zakładał wzniesienie na terenie dawnej Fabryki Schindlera jednego nowego budynku oraz zaadaptowanie sześciu istniejących. Całkowita powierzchnia użytkowa muzeum wyniesie około 10 tys. m2.
Prace budowlane rozpoczęły się w połowie roku 2009. Budowa, której koszt to ponad 70 mln złotych, jest w 50 procentach finansowana ze środków unijnych. Inwestorem jest Gmina Miejska Kraków a wykonawca firma Warbud S.A. MOCAK będzie gromadzić, archiwizować i udostępniać międzynarodową kolekcję sztuki, prezentując rozwój sztuki ostatnich 20 lat i odnosząc najnowsze zjawiska artystyczne do tradycji sztuki powojennej. Program instytucji obejmuje również, projekty badawcze i wydawnicze oraz działania edukacyjne, które będą realizowane z ambicją kształtowania nowej publiczności.
Otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej planowane jest na wiosnę 2011 roku. Okres pomiędzy oddaniem budynku a wiosną 2011 roku zostanie wykorzystany na prace środowiskowe, urządzanie pracowni artystycznych, biblioteki, sal audiowizualnych i pracowni konserwatorskich, w tym unikatowej w Polsce pracowni konserwatorskiej sztuki współczesnej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z oficjalnego przekazania budynku: [nggallery id=15]