Do otwarcia nowej Cricoteki pozostało 100 dni. Dziś po raz ostatni można było się przekonać jak wyglądają prace na budowie nowej siedziby Muzeum Tadeusza Kantora. W nietypowym zwiedzaniu wzięli udział m.in. marszałek Marek Sowa oraz członek zarządu Jacek Krupa.
12 września 2014 roku w krakowskim Podgórzu otwarta zostanie nowa siedziba Cricoteki. Przy ulicy Nadwiślańskiej 4 stoi już wyjątkowa bryła budynku, który stanowi wyraz architektonicznego hołdu składanego artyście, którego sztuka zyskała sobie międzynarodowy rozgłos. Architektura nowej siedziby ożywi postindustrialną przestrzeń Starego Podgórza, które wraz z położonym po przeciwnej stronie Wisły Kazimierzem oraz przyległymi terenami Zabłocia przyczyni się do rozwoju tej części Krakowa i jego otwarcia na Wisłę. Połączenie nowoczesnej architektury ze starymi budynkami elektrowni jest także punktem wyjścia dla nowatorskiego programu Cricoteki.
? Teraz widzimy, że budynek Cricoteki wygląda fantastycznie nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Wyobrażenia, które przedstawili nam architekci na etapie projektu, doskonale odnalazły się i sprawdziły w rzeczywistości ? mówił marszałek Marek Sowa podczas dzisiejszego zwiedzania. Budynek osadzono na 189 palach CFA długości 11 metrów każdy. Wylano 4 000 m3 betonu, zużyto 490 ton stali konstrukcyjnej i 350 ton stali zbrojeniowej. Powstał budynek, który pomieści m.in. Muzeum Tadeusza Kantora ze stałą ekspozycją prezentującą twórczość artysty, nowoczesne sale wystawiennicze, centrum teatralno-konferencyjne, ośrodek dokumentacji historii teatru i sztuki wizualnej oraz bibliotekę. ? Dziedzictwo kulturowe Tadeusza Kantowa zyska teraz zupełnie nową, należytą mu oprawę ? dodał marszałek Marek Sowa.
? Nowa Cricoteka z pewnością spełni swoje funkcje: stanie się ważnym centrum życia kulturalnego Krakowa, miejscem edukacji i promocji sztuki. W wyjątkowym oprowadzaniu po placu budowy wzięli udział również m.in. Jacek Krupa ? Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Natalia Zarzecka ? Dyrektor Cricoteki, a także architekci i przedstawiciele wykonawcy odpowiedzialni za powstanie Cricoteki. ? To miejsce, z którego już teraz jesteśmy dumni ? podkreślił członek zarządu Jacek Krupa ? Niezwykły pomysł architektoniczny, a także osoba wielkiego artysty Tadeusza Kantora sprawiają, że już teraz zarówno mieszkańcy, jak i przyjeżdżający do Małopolski turyści z wielkim zainteresowaniem śledzą to, co zaproponować ma im nowa Cricoteka. W nowej siedzibie zaplanowano dwie przestrzenie wystawiennicze usytuowane w spektakularnie zaprojektowanym przęśle budynku, wiszącym nad dawną Elektrownią Podgórską. Tym samym wyróżnione zostaną dwa główne nurty działań nowej Cricoteki: pierwszy – związany z prezentacją twórczości Tadeusza Kantora oraz drugi – ukazujący jej wpływ na współczesną sztukę i teatr. Spełniony zostanie postulat samego artysty zakładający stworzenie miejsca na żywe wydarzenie artystyczne. Podczas dzisiejszego spotkania nakreślony został także plan wystaw stałych i czasowych do marca 2015 oraz obchodów rocznicy 100-lecia urodzin Tadeusza Kantora w 2015 roku. Z programem tym można zapoznać się już na stronie internetowej nowej siedziby Cricoteki.
Projekt ?Budowa Muzeum Tadeusza Kantora oraz siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – CRICOTEKA? współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego.
Fotorelacja Jan Graczyński / INFO Kraków24[wegallery id=”47662″ type=”grid” col=”5″ caption=”no” link=”file”]