Od 17 listopada mieszkańcy Krakowa mogą bezpłatnie korzystać z pomocy lekarzy specjalistów Szpitala Św. Rafała. To efekt porozumienia, które podpisał Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, by zapewnić dostęp do opieki medycznej krakowianom mieszkającym na południu miasta.
Zapewnienie pacjentom dostępu do specjalistów jest obowiązkiem Narodowego Funduszu Zdrowia, a nie gminy. ?Nie zmienia to faktu, że zdajemy sobie sprawę, jak wielkie trudności w dostępie do lekarzy specjalistów mają mieszkańcy dzielnic IX, X i XI” ? podkreśla Prezydent Jacek Majchrowski. ?W tym rejonie Krakowa praktycznie funkcjonuje jedynie Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. Mam nadzieję, że podjęcie współpracy miasta ze Szpitalem Św. Rafała rozwiąże problemy dorosłych pacjentów, którym łatwiej będzie uzyskać poradę kardiologa czy chirurga i nie będą musieli jeździć do lekarza na drugi koniec Miasta? ? powiedział Prezydent Jacek Majchrowski.
Podpisana przez miasto umowa ma charakter pilotażowy.
Na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa właściciel Szpitala Św. Rafała – firma Scanmed S.A. przeanalizuje jakie jest zapotrzebowanie mieszkańców południowego Krakowa na usługi ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. ?Dla krakowian oznacza to przede wszystkim możliwość bezpłatnego korzystania z porad i konsultacji w zakresie chirurgii urazowej i ortopedycznej oraz z pomocy lekarzy kardiologów? ? mówi Michał Marszałek, dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia UMK. ?W ramach tych porad pacjenci będą mieli także możliwość wykonania badań diagnostycznych. Pacjenci będą przyjmowani w poradniach szpitala przy ul. Bochenka 12 całodobowo, począwszy od dzisiaj 17 listopada (od godz. 19.00) do 25 listopada (do godz. 19.00).
Być może akcja w kolejnych tygodniach będzie kontynuowana.
Po wykonaniu pilotażowych badań i przygotowaniu analizy przez Scanmed S.A, miasto oceni, jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na pomoc ambulatoryjną na południu miasta. ?Ta analiza zostanie przede wszystkim przekazana do Narodowego Funduszu
Zdrowia, który rozdzielając środki powinien wziąć pod uwagę siedziby placówek medycznych, by wszystkie rejony Krakowa były objęte opieką lekarzy specjalistów? ? zapowiada Jacek Majchrowski. ? Jeżeli jednak instytucja, która jest ustawowo
zobowiązana do zapewniania świadczeń zdrowotnych nie podejmie żadnych działań, by rozwiązać problem krakowian mieszkających w Podgórzu, wtedy opracujemy programy zdrowotne, które ułatwią dostęp do specjalistów. Wszystko więc wskazuje na to, że w przyszłym roku, Urząd Miasta Krakowa ogłosi konkurs na tego typu usługi medyczne, w którym będę mogły wziąć udział zakłady opieki zdrowotnej, praktyki lekarskie i pielęgniarskie, których siedziba znajduje się na terenie dzielnic IX, X i XI.
[nggallery id=16]
źródło: Inf.Pras.UMK