Ponad 40 osób poszkodowanych i atak terrorystyczny w niedawno otwartej hali widowiskowej Kraków Arena ? tak w poniedziałek (16 czerwca) rozpoczęły się ćwiczenia służb ratunkowych, w których udział wzięło dziesięć zespołów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, 150 policjantów 30 strażaków i ponad 70 pozorantów.
Na miejsce zdarzenia pierwszy przyjechał zespół, którego zadaniem było koordynowanie medycznej akcji ratunkowej. Pierwszą czynnością, jaką zespół ratownictwa medycznego musi w takich sytuacjach wykonać, jest tzw. triage, czyli segregacja osób poszkodowanych w zależności od ich stanu i ciężkości odniesionych obrażeń. Następnie, w kolejności zależnej od stanu zdrowia, ranni są obejmowani opieką medyczną – relacjonuje Joanna Sieradzka rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
W ćwiczenia w hali Kraków Arena zaangażowanych było 10 zespołów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, z czego jeden zespół pozostawał cały czas na miejscu i koordynował akcją medyczną, natomiast pozostałe, po zabezpieczeniu rannych, przewoziły ich do szpitali.
„Takie ćwiczenia jak dzisiejsze pozwalają na wypracowanie lepszej współpracy, doskonalenie współdziałania oraz obiegu informacji pomiędzy poszczególnymi służbami w zaistniałej sytuacji kryzysowej. Przeprowadzenie ćwiczeń w warunkach i czasie zbliżonych do rzeczywistych pozwala także na sprawdzenie mobilności poszczególnych komórek organizacyjnych Policji oraz efektywności podjętych działań – mówi podinsp Mariusz Ciarka rzecznik prasowy małopolskiej policji.
Ćwiczenia zorganizowane zostały przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krakowie.
Fotorelacja Jan Graczyński / INFO Kraków24[wegallery id=”48414″ type=”grid” col=”5″ caption=”no” link=”file”]