Zbigniew Preisner na jego otwarcie komponuje dzieło 2014. Tu i teraz, wejściówki na dni otwarte rozchodzą się w dwa dni, organizatorzy spotkań i eventów rezerwują w nim terminy na kilka lat do przodu ? Centrum Kongresowe ICE Kraków rozpoczyna swoją działalność! Dziś (16 października, czwartek), kilka godzin przed oficjalną inauguracją, podczas spotkania z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim, ICE Kraków zwiedzili dziennikarze.
Dziś Kraków wzbogacił się o nowe wyjątkowe miejsce, dzięki któremu umocni swoją wysoką pozycję jako miasta idealnego do organizacji dużych kongresów i konferencji o międzynarodowym znaczeniu ? mówił Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. – Jestem przekonany, że ICE Kraków zrobi ogromne wrażenie na każdym, kto je odwiedzi i bardzo szybko stanie się nasza biznesową wizytówką na całym świecie.
Atrakcje związane z otwarciem Centrum Kongresowego ICE Kraków potrwają aż cztery dni.Pierwszym wydarzeniem, które odbędzie się dziś (16 października, czwartek) będzie koncert Zbigniewa Preisnera 2014. Tu i teraz. Głównym przesłaniem dzieła, stworzonego specjalnie dla Centrum Kongresowego, jest miejsce człowieka w historii, we współczesnej cywilizacji, w egzystencjalnym przemijaniu. Koncert odbędzie się w Sali Audytoryjnej, największej z sal ICE Kraków, która dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych jest jedną z najlepszych sal koncertowych w kraju.
Dzisiejszy (16 października, czwartek) koncert będzie wydarzeniem zamkniętym, na który wstęp będą mieli tylko zaproszeni goście zagraniczni i krajowi. Za to już jutro (17 października, piątek) widowisko zostanie powtórzone specjalnie dla mieszkańców Krakowa (obowiązują bilety).
Kolejnym punktem inauguracji Centrum Kongresowego będą Dni otwarte (18 i 19 października, sobota ? niedziela), podczas których mieszkańcy Krakowa będą mogli zwiedzić obiekt i zobaczyć miejsca, które na co dzień pozostaną zamknięte. Będą to m.in.: wybrane sale, garderoby, reżyserki, kabiny do tłumaczeń symultanicznych i przeszklone foyer z widokiem na Wawel. Trasa zwiedzania, została opracowana w taki sposób, by w czasie 30 minut zwiedzający mogli zobaczyć najciekawsze miejsca Centrum Kongresowego.
Wydarzeniem specjalnym zaplanowanym na sobotę (18 października) będzie wykład twórców projektu ICE Kraków Congress Centre: Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewý. Dzień później (19 października, niedziela), odwiedzający będą mieli możliwość uczestniczyć we współorganizowanym przez Instytut Doradztwa i Zarządzania i Krakowskie Biuro Festiwalowe spotkaniu z Janem Melą, podróżnikiem i prezesem Fundacji Poza Horyzonty. Na Dni otwarte obowiązują bezpłatne wejściówki, które można było odbierać w Punktach Informacji Miejskiej InfoKraków.
Fotorelacja – Jan Graczyński / INFO Kraków24[wegallery id=”53881″ type=”grid” col=”5″ caption=”no” link=”file”]
Wszystko co powinieneś wiedzieć o Centrum Kongresowym ICE Kraków
Projekt ICE Kraków został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Układ funkcjonalny i kompozycyjny Centrum Kongresowego wykorzystuje naturalne walory widokowe miejsca. Bryła budynku dzięki charakterystycznemu, falującemu dachowi chylącemu się ku Wiśle, niejednokrotnie porównywana była do roztapiającej się bryły lodu. Wykończenie elewacji stanowi mozaika z płyt ceramicznych w kolorach białym i czerwonym, jak polska flaga, oraz w różnych odcieniach szarości. Całość zamknięta jest szklaną elewacją oraz blachą tytanowo-cynkową. Efekt, który uzyskali projektanci (Ingarden & Ewý Architekci, współpracujący z Arata Isozaki & Associates), pozwolił płynnie wpisać się Centrum w panoramę bulwarów wiślanych oraz całego Krakowa.
ICE Kraków to ponad 36 000 m? przestrzeni konferencyjnej ? największa Sala Audytoryjna może pomieścić około 2000 osób. Do dyspozycji gości są także: Sala Teatralna (600 miejsc), Sala Kameralna (400 miejsc lub 2×200 miejsc) oraz Zespół Sal Konferencyjnych o powierzchni 500 m?, które mogą być dzielone za pomocą systemu sal akustycznych na mniejsze powierzchnie.
Dodatkowo ICE Kraków dysponuje 32 wielofunkcyjnymi pokojami spotkań oraz trzypoziomowym foyer z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu oraz panoramę Krakowa, które może pełnić funkcje ekspozycyjne. W obiekcie znajduje się także dwupoziomowy parking podziemny z 347 miejscami postojowymi.
ICE Kraków to nowa biznesowa wizytówka miasta, która przyciąga przede wszystkim przedstawicieli branży MICE (ang. Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions). W związku z możliwością zorganizowania w ICE Kraków niemal każdego rodzaju eventu, zainteresowanie obiektem jest ogromne. Do końca 2014 roku Centrum Kongresowe jest zarezerwowane na 60 dni. Natomiast z 365 dni w 2015 roku zarezerwowano już 175.
Odpowiednie rozplanowanie sal w ICE Kraków, pozwala odseparować je od siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu w jednym czasie Centrum może gościć nawet trzy wydarzenia jednocześnie, a goście poszczególnych eventów nie będą mieć ze sobą kontaktu. Pozwala to na zwielokrotnienie liczby spotkań, które mogą odbyć się w ICE Kraków Congress Centre w ciągu roku.
Inwestorem ICE Kraków jest Gmina Miejska Kraków, operatorem obiektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt realizowano w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Jego całkowity koszt to 357 539 043,63 PLN (kwota dofinansowania to 82 930 000,00 PLN). Prace rozpoczęto w czerwcu 2007 r. a zakończono (zgodnie z zakładanym terminem) w październiku 2014 r.