Już na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, krakowianie będą mogli usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu czołowych artystów polskiej sceny muzycznej. W koncercie, który odbędzie się 17 grudnia w kolegiacie św. Anny, wystąpią między innymi: Anna Wyszkoni, Ewa Farna, Sylwia Grzeszczak, Zbigniew Wodecki, Grzegorz Markowski, Jacek Wójcicki, Stanisław Karpiel-Bułecka oraz zespół Pectus. Artystom towarzyszyć będą zespoły pieśni i tańca, chóry i orkiestra.
Kolędy śpiewane były w Polsce powszechnie i przez wszystkie stany. Ich rola nie ograniczała się tylko niesienia treści religijnych. W trudnych dla naszej ojczyzny okresach historycznych stały się symbolem polskości i były traktowane również jako pieśni patriotyczne. Do dziś cieszą się ogromną popularnością i śpiewane są nieomal w każdym domu. W okresie świąt możemy je usłyszeć nie tylko w kościołach, ale również w wielu placówkach handlowych.
Teksty kolęd pisali najwięksi polscy poeci, a znani kompozytorzy tworzyli muzykę do nich. Najstarsza zachowana polska kolęda, pochodząca z piętnastego wieku, zaczyna się od słów Zdrow bądź, krolu anjelski i była prawdopodobnie tłumaczeniem z oryginału czeskiego.
Wzrost popularności tych pieśni nastąpił na przełomie XVII i XVIII wieku. Powstała wówczas jedna z najważniejszych polskich kolęd W żłobie leży. Autorstwo tekstu przypisywane jest księdzu Piotrowi Skardze. Została napisana do melodii poloneza koronacyjnego króla Władysława IV.
Inną bardzo popularną kolędę Bóg się rodzi, do melodii w rytmie poloneza, napisał Franciszek Karpiński. Twórcami kolęd byli także Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn, W dziewiętnastym wieku powstały kolędy, których autorami byli Feliks Nowowiejski i Zygmunt Noskowski. Kolędę Lulajże, Jezuniu Fryderyk Chopin zacytował w środkowej części scherza h-moll op. 20.
Widowisko Krakowskie Kolędowanie z Polsatem ? Najstarsze Tradycyjne Kolędy Polskie wyreżyserowała Halina Przebinda, a poprowadzą je Paulina Sykut i Maciej Dowbor. Wydarzenie będzie rejestrowane i widzowie z całej Polski będą mogli je obejrzeć na antenie telewizji Polsat w Wigilię o godzinie 16:45, a powtórkę w pierwszy dzień świąt 25 grudnia o 12:45.
Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki, które będą dostępne w punkcie InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2). Wejściówki można będzie odbierać w dniu 14 grudnia 2014, w godzinach od 9.00 do 17.00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki. Ze względu na realizację telewizyjną, ich liczba jest ograniczona.
Krakowskie Kolędowanie z Polsatem ? Najstarsze Tradycyjne Kolędy Polskie. 17 grudnia 2014, godzina 20.00. Kolegiata św. Anny, Kraków, ul. św Anny 11.