Prezydent Jacek Majchrowski i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider apelują do Prezydenta RP o podpisanie zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska, przyjętych przez Parlament.
?W związku z zakończeniem procesu legislacyjnego i ostatecznym uchwaleniem przez Parlament RP ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy ? Prawo ochrony środowiska oraz przekazaniem tej ustawy Panu Prezydentowi w celu podpisania apelujemy do Pana Prezydenta o przychylne przyjęcie i akceptację zmian wprowadzonych przez Parlament RP? ? piszą Jacek Majchrowski i Bogusław Kośmider.
Przypominają, że Kraków jest jednym z miast polskich bardziej dotkniętych problemem złego stanu powietrza. Zdając sobie z tego sprawę, samorząd podjął wiele działań mających na celu poprawę sytuacji. ?Szczególnego wzmocnienia działania antysmogowe nabrały w wyniku akcji społecznych w latach 2012-2014. Przygotowaliśmy obejmujący wiele możliwości program ograniczenia niskiej emisji, wprowadziliśmy poważny program osłonowy zarówno dla osób, które zdecydują się zlikwidować stare piece węglowe, jak i dla osób, dla których koszty ogrzewania stanowią istotny problem społeczny? ? wyliczają przedstawiciele władz samorządowych.
Zwracają jednocześnie uwagę, że problem powietrza nie zna granic, dlatego tak ważne są dodatkowe narzędzia, z których powinny móc korzystać samorządy. ?I to one same powinny decydować o tym, w jaki sposób i przy pomocy jakich narzędzi zamierzają realizować działania na rzecz czystego powietrza? ? czytamy w liście do Prezydenta Dudy.
Dlatego tak ważne jest umożliwienie samorządom podejmowanie jeszcze bardziej efektywnych działań naprawczych. ?Proponowana zmiana ustawy ? Prawo ochrony środowiska, szczególnie w obszarze art. 96, dostarcza samorządom właśnie takich narzędzi i możliwości dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. To ogromnie ważna zmiana prawa, dająca szansę na spowodowanie, że w sprawie działań antysmogowych będzie można reagować skutecznie i elastycznie? ? można przeczytać.
List nawiązuje też do ostatniego rozstrzygnięcia NSA: ?Mamy nadzieję, że ta decyzja i interpretacja art. 96 Prawa ochrony środowiska, powodujące, że dotychczasowy przepis nie ma zastosowania dla takich miast jak Kraków, spowoduje pozytywny efekt w postaci podpisania niniejszej nowelizacji POŚ i wdrożenie rozwiązań, które dadzą wreszcie możliwości ochrony powietrza w Polsce i w Krakowie? ? konkludują Jacek Majchrowski i Bogusław Kośmider.