Początek jesieni kojarzy nam się zawsze z festiwalem Sacrum Profanum. W tym tygodniu właśnie to wydarzenie rządzi kulturalnym Krakowem! A jeśli szukacie wrażeń innych, niż awangardowe brzmienia muzyczne, proponujemy Wam nową wystawę o fiatach 125 p w Muzeum Inżynierii Miejskiej, zabawny spektakl w Bagateli, albo przedpremierowe seanse październikowych premier. Sprawdźcie nasz weekendowy rozkład jazdy!
Zaczynamy od jednego z flagowych krakowskich festiwali, wyczekiwanych przez wielu miłośników muzyki współczesnej w awangardowym wydaniu ? Sacrum Profanum! W tym roku na hasło przewodnie wybrane zostało określenie ?strefa dyskomfortu?, w której znajdziemy się słuchając festiwalowej muzyki. Festiwalowe wydarzenia odbywają się głównie na Nowej Hucie, jednak finał, czyli niedziela, to już powrót do Centrum Kongresowego ICE. Dzisiaj o godz. 19.00 w Teatrze Ludowym zapraszamy na koncert ?Eastmen/East Man?, gdzie znajdziecie najbardziej chwytliwą i romansującą z muzyką popularną kompozycję ?Stay on it? Juliusa Eastmana. O 21.00 z kolei minimalistyczny koncert ?Essence? odbędzie się w Łaźni Nowej. Sobota należy do ?Post Indie Classical? w NCK (godz. 18.00) oraz ?Rumuńskiego spektralizmu? w Łaźni Nowej. W niedzielę natomiast o 18.00 usłyszymy muzykę Henryka Mikołaja Góreckiego podczas koncertu ?Muzyczka/Samotność dźwięków?, a na zakończenie festiwalu, o godz. 20.00 Centrum Kongresowe opanuje mieszanka afrykańskiej tradycji z minimalizmem. Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ. Wejdźcie więc do Strefy Dyskomfortu!
Jeden z najzabawniejszych spektakli Bagateli, ?Seks dla opornych?, będziecie mogli obejrzeć już w ten weekend! Para w średnim wieku poszukuje remedium na nudę wieloletniego związku. Z subtelną ironią, ale i z dużą wyrozumiałością, spektakl opowiada o próbie ożywienia pożycia małżeńskiego podjętej przez Barbarę i Karola. Czy weekend w modnym hotelu i tytułowy poradnik wystarczą do rozbudzenia wielkich namiętności? Dowiemy się już w sobotę i niedzielę o godz. 16.30 i 19.15.
Ciekawe propozycje na ten weekend ma również Teatr Stary. ?Triumf woli? Strzępki i Demirskiego to spektakl z pozytywnym przesłaniem, emanujący dobrą energią i wiarą w człowieka, który może być ? i bywa ? wspaniały. Jeśli tylko chce, potrafi ?przenosić góry?. Na wyspie pośrodku oceanu, pasażerowie ocaleni z katastrofy lotniczej na przekór powadze sytuacji próbują urozmaicić sobie czas opowiadając historie o ludziach, bez których świat utknąłby w miejscu. Choć przychodzi im to z trudem, zwłaszcza że w grupie nie brak malkontentów, wkrótce wcielają się w role bohaterów, którzy zrobili coś po raz pierwszy. W rolach głównych m.in. Anna Radwan i Radosław Krzyżowski, więc chyba bardziej polecać nie trzeba! Kierunek: Teatr Stary dziś i jutro o godz. 18.00.
Z kolei Barakah w ten weekend stawia na sprawdzony w swoim repertuarze spektakl ?Świadkowie?. To pełna humoru, ale też bolesna opowieść rzucająca w widza pytaniami o to, kim jest świadek, co się dzieje, gdy sami stajemy się świadkami, ale naszego życia i czy przypadkiem my sami nie zostajemy na własne życzenie w tych swoich własnych życiach uwięzieni. A na co dzień obserwujemy, naprawiamy, psujemy, ale głównie dążymy do tego, by nam się jednak dobrze żyło i na potrzeby tego dobrego, wygodnego, bezpiecznego życia uprawiamy stabilizację, taką naszą małą stabilizację. Historia na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza. Zapraszamy w niedzielę o godz. 19.00!
Teraz coś tanecznego! Dziś wieczorem w klubie Zaraz Wracam Tu, odbędzie się pierwsza w Krakowie impreza kizombowa ? Kizz Project ? połączona z warsztatami. Kizomba jest nowym nurtem w tańcu i muzyce. Zyskał popularność w Portugalii, a później na parkietach pozostałych krajów europejskich. W piosenkach, śpiewanych głównie w języku portugalskim, a w ostatnim czasie również po francusku i angielsku, delikatna, romantyczna nuta przeplata się z rytmami afrykańskimi. Kizz Project to autorska inicjatywa, mająca na celu rozwój polskiej kizomby we współpracy z artystami krajowymi i zagranicznymi. A poza tym to po prostu świetna okazja do tańca! Początek o godz. 20.00!
Ile kosztował fiat 125p? Komu służył przez prawie dwie dekady? I jak wyglądały wczasy zmotoryzowanych obywateli? Odpowiedzi na te i inne pytania odkryje wystawa w Muzeum Inżynierii Miejskiej, zorganizowana z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia produkcji fiata 125p w Polsce. Ekspozycję ?P jak Paradoks. Opowieść o fiacie 125p?, można zwiedzać od soboty aż do końca 2017 roku. Na dzień otwarcia zaplanowano mnóstwo atrakcji, m.in. zlot i paradę polskich fiatów 125p, spotkania ze znanymi osobami, związanymi z historią polskiej motoryzacji oraz warsztaty dla dzieci. Klimat PRL-u wyczuwamy już z daleka, więc czujemy się zachęceni!
To z pewnością jeden z najbardziej oryginalnych filmów, które kiedykolwiek powstały w Polsce. Mowa oczywiście o filmie ?Twój Vincent”, który na ekranach kin zagości 6 października. Macie okazję zobaczyć go jednak przedpremierowo, bo już w najbliższą niedzielę o godz. 17.00 w Kinie pod Baranami. ?Twój Vincent” to animacja malarska, opowiadająca o ostatnich dniach życia mistrza Vincenta van Gogha. Został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana w technice olejnej. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej. Ponoć ten film to wizualny majstersztyk! Polecamy zobaczyć to na własne oczy!
Z kolei w niedzielny wieczór w Zet Pe Te będziecie mogli obejrzeć jeden z najważniejszych europejskich filmów ubiegłego roku, ?Toni Erdmann?. A ten seans odbędzie się w ramach 14. edycji Europejskiego Dnia Języków w Krakowie. To pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menedżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem. Tytułowy Toni Erdmann to fikcyjna postać stworzona właśnie przez ojca głównej bohaterki. To wcielenie starszego pana będzie kanwą do wielu zabawnych scen w filmie! Początek seansu o godz. 18.00!
Intymna opowieść o codziennym życiu mnichów z górskiego klasztoru Zen Chan w Chinach ? tak w skrócie można opisać film ?One Mind? Edwarda A. Burgera, który zobaczymy na pokazie specjalnym w Kinie pod Baranami jutro o godz. 19.00. Reżyser filmu żył i studiował praktyki religijne wewnątrz buddyjskich społeczności w Chinach przez ponad 15 lat. Jest pierwszym zachodnim twórcą filmowym, któremu pozwolono zarejestrować codzienne rytuały i tradycje praktykowane w odizolowanym, górskim klasztorze Zen Chan. ?One Mind? jest nie tylko portretem mnisiej społeczności, ale i swoistym eksperymentem w buddyjskiej sztuce filmowej. Stawiając na ciszę i kontemplację, Burger chciał stworzyć nie tyle film o buddyzmie, ile film buddyjski. Polecamy jeszcze z jednego ważnego powodu: po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem mnichów chińskiej tradycji zen.
Wyjątkowy koncert odbędzie się w niedzielę na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury. Swój jubileusz będzie tam obchodzić, znana między innymi z występów w zespole Pod Budą, Anna Treter. Podczas koncertu usłyszycie zarówno utwory z czterech autorskich płyt, jak i premierowe wykonania piosenek z najnowszego wydawnictwa wokalistki ?To ja?. Zabrzmią także piosenki z repertuaru Pod Budą, również te autorstwa Andrzeja Poniedzielskiego, przygotowane specjalnie dla Anny Treter ? obok nastrojowych, poetyckich ballad, pojawią się kompozycje rytmiczna i żywiołowe. Początek koncertu o godz. 19.00.
Dworek Białoprądnicki rozpoczyna projekt ?Odkrywka? ? serię koncertów, w którym, zgodnie z nazwą, będą odkrywać talenty i dawać szansę zdolnym muzykom. Na pierwszy ogień pójdzie grupa Oversaturate, której muzyka uczta dla koneserów progresywnego rocka. Cięższe brzmienie, inspirowanej progresywnym metalem debiutanckiej płyty z mocnym i energetycznym wokalem, obecnie transformuje w stronę nastroju, przekazu i spójności brzmienia oraz wzajemnych relacji poszczególnych instrumentów. Na ich koncertach można usłyszeć głównie świeże, niepublikowane wcześniej kompozycje promujące wydanie drugiej płyty. Koncert już dziś, o godz. 19.00!