We wtorek roboczy tydzień nabiera rozpędu, dlatego na kulturalnej mapie Krakowa zaznaczyliśmy kilka miejsc, w których można przyjemnie zakończyć pracowity dzień. Oto nasze propozycje.
W Nowohuckim Centrum Kultury polecamy spektakl Teatru Ab Intra, „Świeczka zgasła”według Aleksandra Fredry. Ona – zołza, On – lekkoduch. Niefortunne zrządzenie losu sprawia, że tych dwoje obcych sobie ludzi musi spędzić noc w opuszczonej chacie. Za towarzystwo mają tylko płomień świeczki, który pomaga im zrzucić maski pozorów i odkryć własne charaktery. Co wydarzy się między tymi ludźmi, skoro jak sam autor twierdzi, świeczka zgasła? Opowieść pełna optymizmu oraz dająca wiarę w to, że w ciemności zawsze można odnaleźć drogę. Początek o godz. 19.00.
Kino Pod Baranami o godz. 18.45 pokaże premierowo „Dziedzictwo. Hereditary” – film, który zachwycił uczestników festiwalu Sundance. Każda rodzina ma swoje sekrety. Niektóre wiodą prosto do piekła. Śmierć Ellen, seniorki rodziny Grahamów, nie mogła być dla nikogo zaskoczeniem. Natomiast to, co nastąpiło po niej, dla wszystkich było szokiem. Rodzina Annie, córki Ellen, wkrótce po pogrzebie zaczyna doświadczać niepokojących zjawisk. Początkowo tłumaczy je sobie żałobą i przemęczeniem, ale wkrótce zdarzenia przybierają tak tragiczny i potworny obrót, że staje się jasne, iż na rodzinie Grahamów ciąży mroczne dziedzictwo. Co takiego wydarzyło się w życiu Ellen, że teraz zapłacić musi za to jej rodzina? Odkrycie tej prawdy nikomu nie przyniesie spokoju… W rolach głównych wystąpili Toni Collette i Gabriel Byrne.Autorem muzyki do filmu jest Colin Stetson, saksofonista i awangardowy kompozytor, który nagrywał i koncertował z Arcade Fire, Bon Iver, TV On the Radio i Tomem Waitsem.
Zobacz zwiastun:
Ten tydzień na Kazimierzu zdecydowanie należy do Festiwalu Kultury Żydowskiej. Jest w czym wybierać – dzisiaj, na przykład, w klubie Hevre na Meiselsa 18 od godz. 16.00Moshe Basson poprowadzi warsztaty kulinarne poświęcone daniom inspirowanym Biblią. Moshe Basson jest szefem restauracji Eucaliptus – jednej z najlepszych w Jerozolimie i całym Izraelu. Co było w „czerwonej potrawie” Jakuba, która sprawiła, że Ezaw zrezygnował z prawa pierworództwa? Kuchnia starożytnego Izraela jest silnie obecna w Biblii, podczas warsztatów odkryjecie wspaniałe dzikie zioła i rośliny, dowiecie się, jak je znaleźć i przygotować, poznacie opowieść o siedmiu uprawach biblijnych Izraela. Czy magię sałatki z tabouleh osiąga się dzięki odpowiedniemu posiekaniu pietruszki, czy też dzięki dobrze przygotowanej kaszy bulgur? W Biblii podstawowym ziarnem jest pszenica. Wiele opowieści dzieje się w okresie zbiorów. W wyniku mielenia pszenicy na różne grubości powstają kasze bulgur i semolina. Mistrz kuchni Moshe Basson opowie, jak je stosować, zarówno do sałatek, jak i do deserów. Smacznego!
A po strawie dla ciała, przyjdzie czas i na strawę duchową. O 19.00 w synagodze Tempel zagra kwartet smyczkowy z Izraela, Jerusalem Quartet. Grupa powstała w 1993 r., jest znana z bogatego repertuaru i porywającej głębi wyrazu, która w wyjątkowy sposób kontynuuje tradycje kwartetu smyczkowego. Zespół odnalazł swój złoty środek w ciepłym i pełnym brzmieniu oraz równowadze między wysokimi i niskimi dźwiękami. Takie podejście pozwala muzykom utrzymać zdrową relację między indywidualną ekspresją a transparentną i pełną szacunku prezentacją pracy kompozytora. Jest to również motor i motywacja do ciągłego doskonalenia własnych interpretacji klasycznego repertuaru, a także odkrywania nowych brzmień. Kwartet tworzą: Alexander Pavlovsky (skrzypce), Sergei Bresler (skrzypce), Ori Kam (altówka) i Kyril Zlotnikov (wiolonczela).
Fani muzyki etno pewnie niecierpliwie liczą dni do festiwalu EtnoKraków Rozstaje. Zanim się zacznie, jako przedsmak proponujemy wieczorny występ w Strefie na Tomasza 31 grup Doontki oraz OP Heritage. Koncert zacznie się o godz. 20.00. Heritage OP to nowojorska grupa wokalno-perkusyjna, serwująca zniewalający groove i afirmujące teksty. Przy ich muzyce, przepełnionej rytmem, stylem i instrumentami z serca Afryki, nie sposób stać w bezruchu. „OP” to skrót od „organicznej perkusji”, ponieważ wszystkie dźwięki wypływają tu prosto z serca. Natomiast Doontki to duet instrumentów strunowych i perkusyjnych, stworzony przez Gorana Dimitrijevskiego i Grzegorza Kota. Goran Dimitrijevski to serbski artysta, z muzyką związany od 1983 r. Współpracuje z wieloma zespołami w Serbii i w Polsce; gra na instrumentach perkusyjnych (m.in. na bębnach etnicznych). Grzegorz Kot jest liderem krakowskiego zespołu Moribunda. Fascynują go pierwotne brzmienia i muzyka trans. Wydarzenie na Facebooku.
Pamiętamy też, że lubicie jazz, a miłośnicy tego gatunku teraz właśnie mają swoje święto, czyli Letni Festiwal Jazzowy. Nie dość, że przyciąga międzynarodową publiczność na koncerty gwiazd, to jeszcze oferuje solidne codzienne klubowe granie. Dzisiejszego wieczora możecie wybierać między Piwnicą Pod Baranami, gdzie o godz. 21.00 z recitalem wystąpi Hanna Banaszak, a Harrisem – tam z kolei o godz. 21.30zagra Ida Zalewska Trio.