21 lipca dziedziniec klasztorny w Tyńcu zamieni się w nietypową przestrzeń skryptorium, pozwalającą na odkrywanie poprzez zabawę żmudnego procesu powstawania książki rękopiśmiennej w średniowieczu.
Tylko na dwa dni – 21 i 22 lipca – specjalnie z Biblioteki Narodowej w Warszawie przyjedzie do opactwa „Antyfonarz opata Mścisława”. Ten bezcenny rękopis, powstał w skryptorium tynieckim, a obecnie należy do obiektów skarbcowych Biblioteki Narodowej. Będzie to jedyna okazja, aby na żywo zobaczyć oryginał dzieła. Zabierzcie więc całą rodzinę i wspólnie postarajcie się zdobyć tytuł skryby tynieckiego.
Program:
9.00–18.00 – otwarta wystawa „W klasztornym skryptorium”, na której prezentowany będzie „Antyfonarz opata Mścisława” (zwiedzanie w cenie biletu do muzeum).
10.00–17.00 – otwarte stanowiska na dziedzińcu klasztornym „Benedyktyńska praca” (wstęp wolny).
17.30 – koncert zespołu „Flores Rosarum” w kościele opactwa (wstęp wolny).
Więcej informacji na stronie: www.kultura.benedyktyni.com. Wydarzenie zorganizowane w ramach Roku Księgi w opactwie tynieckim.
Patronat: Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 oraz Kraków – miasto Literatury UNESCO. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Miejską Kraków.