Poszukiwanie pracy w dużym mieście jest zdecydowanie łatwiejsze niż szukanie zatrudnienia w małych miejscowościach. Musimy jednak pamiętać, że nasza konkurencja będzie również większa i nasza aplikacja będzie jedną z wielu, które dotarły do rekrutera. Niezależnie czy szukamy pierwszej pracy czy mamy już pewne doświadczenie – kilka prostych działań pozwoli nam wyróżnić się wśród często licznych zgłoszeń. Nie jest też kluczowe w jakim wymiarze godzinowym chcemy się zatrudnić – obecnie w Krakowie poszukiwani są zarówno pracownicy pełnoetatowi, jak i dorywczy, sezonowi czy zatrudniani na część etatu.
Dość liczną grupą pracujących są studenci i osoby uczące się. Jeśli wciąż się uczymy (nie przekroczywszy jeszcze 26. roku życia) będziemy pożądanymi kandydatami. Pracodawca zatrudniający studenta ponosi niższe koszty zatrudnienia wynikające z faktu, że każdy żak jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. To także pozwala na negocjowanie stawki z przyszłym szefem – być może uda się, używając tego argumentu, wywalczyć nieco lepsze warunki finansowe.
Z roku na rok co raz bardziej wartościowym staje się posiadanie umiejętności fachowych, nawet w niewielkim stopniu. Szybko rozbudowujący się Kraków praktycznie cały czas potrzebuje pracowników budowy – od najniższego na najwyższego szczebla. Wszelkie zawody związane z montażem np. okien, elektryki, hydrauliki, urządzeń grzewczych, itd. są pożądane. To oczywiście nie wszystko – przekrój branż i stanowisk jest ogromny i przy odrobinie wytrwałości mamy szansę znaleźć pracę w zawodzie lub tę, która jest dla nas ważna z innych względów (rozwój osobisty, finanse, programy benefitowe). Ogromnym zainteresowaniem cieszą się w Krakowie pracownicy korporacyjni, biurowi, urzędowi i fachowcy branży IT.
Niezależnie czy szukamy pracy samodzielnie, czy pomóc ma nam w tym któraś z agencji pracy w Krakowie – warto potrafić dobrze się zaprezentować. Proces ten zaczyna się już w momencie składania dokumentów aplikacyjnych. Koniecznie należy sprawdzić czy CV jest czytelne, nie zawiera błędów, opisuje nasze faktyczne doświadczenie i umiejętności i czy są to kompetencje powiązane z wymaganiami pracodawcy zamieszczonymi w ofercie. Warto w mailu lub wiadomości na portalu ogłoszeniowym dodać krótką, dwu-trzy zdaniową notatkę zachęcającą pracodawcę do zapoznania się z aplikacją.
Kiedy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną pamiętajmy o byciu punktualnym, schludnym i odpowiednim ubiorze, kulturze osobistej i konkretnych odpowiedziach na zadawane nam pytania. Zwykle kluczowa jest także znajomość firmy – wcześniejsze przygotowanie pomoże nam wybrnąć z nieprzyjemnych sytuacji i uniknąć nerwów oraz rozczarowania. Osoby rekrutujące będą zwracać szczególną uwagę na kompetencje kluczowe w wykonywaniu danego zawodu – dla osób rekrutujących się do pracy w sprzedaży będą to m.in. przebojowość czy umiejętność prowadzenia rozmowy, dla specjalistów znajomość konkretnych pojęć bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem.
Małopolski rynek pracy jest otwarty także na pracowników zagranicznych. Niejedna agencja pracy w Krakowie pomaga w uzyskaniu dokumentów odpowiednich do podjęcia zatrudnienia na terenie Polski. W tym wypadku pomoc pracowników agencji może okazać się dużym wsparciem, warto więc rozważyć tę formę zatrudnienia w pierwszej kolejności.