Wtorek w Krakowie upłynie pod znakiem burz z gradem – prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie, którzy wydali kolejne ostrzeżenie drugiego stopnia w tej sprawie. Obowiązuje ono od godz. 11 do 21.
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.
Dziś w trakcie dnia termometry wskażą maksymalnie 22 st. C. Temperatura odczuwalna będzie o 4 st. C wyższa. Przewidywana temperatura w nocy to 11 st. C.
Według drugiego, pomarańczowego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.”
Poniżej przypominamy kilka podstawowych zasad postępowania w czasie burz i nawałnic.
Bezpieczne zachowania:
- słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów,
- unikaj przebywania na otwartej przestrzeni, szukaj schronienia w budynku,
- jeśli to niemożliwe: postaraj się przyjąć bezpieczną pozycję (kucnij i maksymalnie zbliż do siebie stopy),
- jeśli jesteś w grupie osób: rozdzielcie się, żeby nie tworzyć skupiska,
- nie rozmawiaj przez telefon komórkowy (najlepiej go wyłącz),
- zejdź z roweru, żeby nie dotykać jego metalowych części; unikaj kontaktu z metalowymi przedmiotami,
- nie stój pod pojedynczym, wysokim drzewem, w pobliżu wysokich konstrukcji, linii wysokiego napięcia, przewodów lub trakcji,
- zejdź ze szczytów i wzniesień w obniżenie terenu,
- na otwartych zbiornikach wodnych: natychmiast wyjdź z wody, łódki lub kajaka na brzeg.
- w mieszkaniu i domu zamknij wszystkie okna; z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (parasole, donice, suszarki itp.), wyłącz z prądu wszystkie urządzenia, nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny.
Telefony alarmowe:
- 112 – uniwersalny, europejski numer alarmowy
- 999 – pogotowie ratunkowe
- 998 – straż pożarna
- 997 – policja