Nasze miasto jest miejscem, gdzie ze względu na ruch turystyczny, jak i układ urbanistyczny, bardzo wielu ludzi porusza się pieszo. Nadal jednak również bardzo dużo osób wsiada do samochodu, nie zdając sobie sprawy, że na własnych nogach są w stanie szybciej dotrzeć do celu.
To nie kwestia odległości, lecz wyobraźni! Tak można zdefiniować sytuację, jaką codziennie możemy zaobserwować na przystankach. Szczególnie nocą, kiedy trzeba zdecydowanie dłużej czekać na przejazd. A spacer z centrum do Nowej Huty zajmuje tylko godzinę. Nawet, jeśli uznamy to za ekstremalny wyczyn, to warto zastanowić się, czy istotnie nasz cel podróży jest poza zasięgiem nóg; bo naprawdę często dotrzemy tam szybciej, dbając przy okazji o zdrowie, kondycję i zawartość portfela.
Aby przekonać mieszkańców o tym, jak korzystne i łatwe jest poruszanie się pieszo, ruszyła kampania „Chodźże po Krakowie”, która została przygotowana przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa i Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.
Według ostatnich danych 29 proc. wszystkich podróży po mieście wykonywana jest na nogach. Około 5 proc. rowerem. Reszta komunikacją miejską (ok. 34 proc.) lub samochodem (ok. 29 proc.). Pozostałe sposoby to na razie margines. Dane te pokazują, że to u nas najwięcej ludzi w Polsce porusza się po mieście pieszo.
Przejście z rejonu placu Inwalidów pod teatr Bagatela to około pięć minut spokojnego spaceru. Tramwaj pokonuje tą odległość szybciej, ale jeśli mamy pecha i trafimy na korek, to wygląda to już inaczej. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt oczekiwania na przystanku, szczególnie wtedy, gdy tramwaj przed chwilą odjechał. Zupełnie nie opłaca się jazda samochodem. Nawet jeśli uda się pod Planty dojechać w miarę szybko, trzeba tam potem znaleźć miejsce do parkowania – to strata czasu, a przy okazji sporo spalin i zbędny koszt.
Z wszelkich badań medycznych wynika, że dla zachowania sprawności i zdrowia, należy codziennie robić co najmniej 10 tysięcy kroków (to odległość 5-6 kilometrów). Jeśli więc wybieracie się do centrum, warto zdać się na własne nogi. Pomożecie sobie i innym – sobie podniesiecie samopoczucie i najczęściej zaoszczędzicie czas i pieniądze. Inni, którzy są zmuszeni udać się do centrum autem, będą mogli sprawniej wjechać i łatwiej znaleźć miejsce postojowe.
Schematy dla pieszego
Aby pokazać, jak bardzo pewne odległości bywają złudnie duże, przygotowano schematyczne mapy Śródmieścia i Nowej Huty. Naniesiono na nie najbardziej popularne trasy, a dla każdego odcinka podano czas, jaki zajmuje jego przejście. To czas liczony dla osób mniej sprawnych. a więc dla wielu będzie niespodzianką, jak blisko siebie znajdują się dla pieszego pewne punkty miasta.

Fragment jednej z map obrazujących odległości i czasy przejścia
Schematy pieszych podróży będą teraz systematycznie rozmieszczane w obszarach, których dotyczą – Nowej Hucie i ścisłym centrum. Korzystajcie z nich nie tylko przy pięknej pogodzie – może się okazać, że lepiej poznacie miasto i dzięki temu podróże samochodem na zakupy kilka, kilkanaście kilometrów od domu będą potrzebne rzadziej.
Pobierz mapki