Kraków jest jedynym polskim miastem, w którym tak wyraźnie widać poprawę jakości powietrza na przestrzeni ostatnich lat. Mimo że nadal jest sporo do zrobienia, to jednak programy realizowane przez miasto dają wymierne efekty.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej dowodzą, że wprowadzenie w Krakowie we wrześniu 2019 roku całkowitego zakazu ogrzewania paliwami stałymi doprowadziło do poprawy jakości powietrza, a tempo tych zmian jest znacznie wyższe niż w całym województwie małopolskim.
Kontrole domowych instalacji grzewczych
Strażnicy miejscy przeprowadzili w styczniu 363 kontrole. Ujawnili 21 wykroczeń, nałożyli 10 mandatów karnych, przygotowali dziewięć notatek pod wniosek o ukaranie do sądu, pouczyli dwie osoby.
Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej wyciągali konsekwencje wynikające z przepisów prawa. Ujawnione wykroczenia kończyły się pouczeniem, mandatem karnym do 500 zł lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu (grzywna do 5 tys. zł).
Każdy ujawniony przypadek spalania paliw stałych był rozpatrywany indywidualnie, a decyzje o sankcjach lub ich braku strażnicy podejmowali w oparciu o aspekty: socjalne, formalno-prawne, techniczne i inne.
Apelujemy, aby wszelkie podejrzenia związane ze spalaniem paliw stałych w domowych instalacjach grzewczych zgłaszać bezpośrednio do dyżurnych straży miejskiej pod numerem 986. Można też korzystać z aplikacji mobilnej „Powietrze Kraków”.