Miasto zapewni śniadanie wielkanocne mieszkańcom, którym sytuacja zdrowotna, finansowa lub osobista utrudnia zaopatrzenie i przygotowanie wielkanocnych potraw. Ponad 3000 pakietów świątecznych posiłków trafi do krakowian potrzebujących pomocy, w tym samotnych, osób z niepełnosprawnościami i seniorów.
Świąteczny czas to taki okres w roku, w którym szczególnie pamiętamy o tych, którzy mogą potrzebować pomocy, o chorych i samotnych. Inicjatywy miasta w zakresie świątecznego wsparcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Wystarczy przypomnieć choćby ostatnią bożonarodzeniową akcję przekazania wigilijnych posiłków przygotowanych dla osób z niepełnosprawnościami. W związku z dużą popularnością przedsięwzięcia, wielkanocna odsłona pomocy została przygotowana na znacznie większą skalę.
Na Święta Wielkanocne miasto przygotowało ponad 3000 pakietów świątecznych posiłków – śniadań wielkanocnych, które wraz z życzeniami od prezydenta Krakowa zostaną przekazane mieszkańcom potrzebującym pomocy, w tym osobom samotnym, osobom z niepełnosprawnościami, seniorom. Wśród wielkanocnych specjałów znajdą się m.in.: żurek, faszerowane jajka, a także świąteczne ciasto. Osoby chcące otrzymać tego rodzaju wsparcie od miasta zgłosiły się za pomocą specjalnie uruchomionej infolinii.
– Szczególnie w czasie pandemii, ze względu na ciągle towarzyszące obawy utraty zdrowia, a nawet życia, wszyscy są bardzo mocno skoncentrowani na sobie i najbliższych. Każdy dzień przynosi złe informacje, które wywołują lęk, przez co maleje nasza troska o to, by zainteresować się innymi. Dlatego bardzo się cieszę, że w tej trudnej sytuacji nasze miasto po raz kolejny stara się wyciągnąć pomocną rękę do osób najbardziej potrzebujących. Tym razem tej pomocy będziemy udzielać za pośrednictwem Fundacji Wolne Miejsce, która w wielu miastach Polski pokazała, że potrafi zająć się tego rodzaju działalnością w sposób profesjonalny i z miłością do drugiego człowieka. Ważne jest, by dzielić się nie tylko pokarmem, ale też szacunkiem dla innych – mówił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej podczas konferencji prasowej poświęconej tej inicjatywie.
Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Fundacją Wolne Miejsce, która na zlecenie miasta zapewnia przygotowanie i dostarczenie pakietów wielkanocnych posiłków. Fundacja od kilku lat prowadzi działalność skoncentrowaną na pomocy osobom samotnym i potrzebującym wsparcia, szczególnie potrzebnej w okresach świątecznych. Poza Krakowem Fundacja Wolne Miejsce podobne przedsięwzięcia realizuje także w takich miastach jak: Warszawa, Lublin, Bielsko-Biała Łódź, Ostrów Wielkopolski, Gostyń, Kołobrzeg, Rumia, Olsztyn oraz w Metropolii Górnośląsko- Zagłębiowskiej.
– Nie jest najważniejsze, że w świątecznych pakietach będzie pyszny żurek, kiełbaski, wędliny, sałatki, faszerowane jajka, pieczywo czy ciasto i suweniry oraz życzenia, najważniejszy w tym przedsięwzięciu jest drugi człowiek – ktoś dla kogo jesteśmy potrzebni. Oprócz przygotowania dobrego jedzenia, w to, co robimy, wkładamy całe serce, a nasi wolontariusze to pasjonaci. Jako Fundacja przykładamy ogromne znaczenie do inicjatywy przygotowania śniadania wielkanocnego w Krakowie, dajemy tu naszych najlepszych ludzi – podkreśla Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.
Warto pamiętać, że każdy może wesprzeć tę inicjatywę. Fundacja zaprasza mieszkańców Krakowa do dołączenia do grona wolontariuszy, którzy pomogą przygotować dostarczyć posiłki do potrzebujących. Dodatkowe informacje o możliwości zaangażowania w akcję wielkanocnych posiłków można znaleźć tutaj. Przedstawiciele Fundacji zachęcają także do przekazywania słodyczy, owoców i wielkanocnych dekoracji, które zostaną dołączone do świątecznych pakietów.
W Wielką Sobotę, 3 kwietnia, świąteczne posiłki zostaną dostarczone przez wolontariuszy pod wskazane adresy, a także będą wydawane przedstawicielom organizacji pozarządowych zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami.
Oprócz 3000 pakietów wielkanocnych potraw miasto przygotowało także świąteczne paczki z żywnością dla osób z niepełnosprawnościami. 600 paczek z artykułami spożywczymi trafi do krakowian z niepełnosprawnościami oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.