Otwory wykonane w twardych powierzchniach potrzebne są na placu budowy częściej, niż możesz się spodziewać. Poza odpowiednim rozmiarem mile widziana jest również ich wysoka estetyka oraz szybkość wykonania. Jaka wiertnica do betonu podoła wszystkim Twoim wymaganiom?
Kiedy wykorzystywana jest wiertnica do betonu?
Wiertnica do betonu, zgodnie z nazwą, jest urządzeniem elektrycznym, którego przeznaczeniem jest wykonywanie otworów w betonie (oczywiście nie tylko – również w żelbetonie – w tym zbrojonym, w asfalcie, cegle silikatowej, klinkierze, czy kamieniu naturalnym). Po co? Są niezbędne kiedy dochodzi do momentu tworzenia instalacji, niezależnie, czy mowa o sanitarnych, czy grzewczych, klimatyzacyjnych lub wentylacyjnych, czy elektrycznych. Większe otwory wiercone są np. pod barierki lub słupki. Ponadto, w przypadku konieczności zbadania betonu próbki do analiz pobierane są właśnie przy pomocy wiertnicy.
Wiercenie na sucho czy na mokro?
Obie te metody mają swoje dobre i złe strony. Wiercenie na sucho pozwala zwiększenie szybkości pracy – nie występuje np. zapychanie się wiertła gęstą papką, jak również jest wygodniejsze. Wystarczy podejść i wiercić, bez konieczności doprowadzania wody, która chlapie i brudzi stanowisko pracy. Wariant na mokro natomiast sprzyja wiertłom – są chłodzone i zużywają się wolniej, a ponadto w powietrzu nie unosi się chmura pyłu, dzięki czemu nie tylko jest mniej sprzątania po pracy, ale i negatywny wpływ wiercenia na zdrowie jest zredukowany.
Jakie cechy powinna mieć wiertnica do betonu?
Na rynku dostępne jest mnóstwo modeli. Na co zwracać uwagę, by wiertnica do betonu służyła długo i dobrze?
Moc silnika, prędkość obrotowa, średnica wiercenia
Jak w przypadku wielu innych maszyn elektrycznych, istotną cechą jest moc silnika – to ona decyduje o wydolności maszyny i od niej zależy m.in. jaką prędkość obrotową będzie mogła osiągnąć (2000 obr/min to już dobra wartość, ale najlepsze sięgają i 2700 obr/min) oraz jak duży otwór będziesz mógł wywiercić (mniejsze maszyny pozwolą na niecałe φ100 mm, podczas gdy mocniejsze – nawet na φ450 mm). Ponadto, mocniejszy silnik będzie bardziej odporny na zmęczenie tą samą pracą w porównaniu ze słabszym – a zatem będzie służył dłużej.
Udar – dodatkowa siła
Gdy konstrukcja materiału pozwala, warto niekiedy do przyspieszenia prac skorzystać z udaru (czyli dodatkowego bicia w kierunku wiercenia) – jeśli wiertnica do betonu go posiada. Niektóre maszyny mają udar dwubiegowy – np. 29 000 bpm na pierwszym i niemal drugie tyle bpm na drugim biegu.
Ochrona sprzętu – czas na przerwę
Czasami podczas prac można się zapomnieć – okazuje się, że kolejne godziny mijają, a Ty nie robisz sobie przerw. Być może jesteś w stanie to znieść, jednak maszyna – nie. Rosnąca temperatura może doprowadzić do przegrzania – czyli uszkodzenia części, po którym może się już nie podnieść. Dobra wiertnica do betonu będzie wyposażona w kontroler temperatury, który odetnie prąd zawczasu, jeśli podejdziesz do pracy zbyt ambitnie.
Nie trzyj, smaruj
Zwróć uwagę na to, czy wybrana przez Ciebie wiertnica do betonu wyposażona jest w skrzynię biegów, pozwalającą na łatwe uzyskanie większej siły przy niskich obrotach i większych obrotów przy mniejszej sile – tak jak wiele modeli z kategorii https://techcenter.pl/wiertnice-diamentowe sklepu internetowego TechCenter. Jeśli tak, warto by skrzynia była w kąpieli olejowej – dzięki temu wszystkie elementy przekładni będą smarowane, co przyczyni się do trwałości maszyny.
Płaszczyzna wiercenia – orientacja maszyny
Jeśli planujesz wiercić w ścianach, niezbędny będzie odpowiedni statyw. Pomocny tu okaże się system szybkiego mocowania. Ponadto, w takiej sytuacji z radością powitasz wbudowaną poziomicę na obudowie oraz – jeśli też i takie masz plany – możliwość wiercenia pod kątem.