w rytmie miasta…

Advertisement

Czterech czworonożnych funkcjonariuszy przeszło na zasłużoną emeryturę

W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyła się uroczysta zbiórka związana z przejściem na emeryturę czterech psów służbowych. Po wielu latach oddanej służby w garnizonie małopolskiej Policji na zasłużony odpoczynek odeszły psy o specjalizacji patrolowo‑tropiącej: Ibal, Mestor, Ninja oraz Lando.

Czworonożni funkcjonariusze przez niemal dekadę byli pełnoprawnymi członkami formacji. Zabezpieczali imprezy masowe, tropili sprawców przestępstw oraz uczestniczyli w poszukiwaniach osób zaginionych, wielokrotnie przyczyniając się do ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

W Tarnowie służbę zakończył 12‑letni owczarek belgijski Ibal, który pracował pod opieką st. asp. Tomasza Korusa. Pies zapisał się szczególnie w pamięci funkcjonariuszy i mieszkańców, gdy doprowadził Policję do 63‑letniego mężczyzny po próbie samobójczej, ratując mu tym samym życie. Na emeryturę odszedł również 10‑letni Lando, prowadzony przez asp. szt. Łukasza Jankowskiego. Oprócz codziennych zadań służbowych pies aktywnie uczestniczył w działaniach profilaktycznych i pogadankach edukacyjnych dla dzieci oraz młodzieży.

W Krakowie na zasłużony odpoczynek przeszedł 10‑letni owczarek niemiecki Mestor, będący pod opieką asp. szt. Adriana Sobesto. Pies pełnił służbę patrolową zarówno na terenie Krakowa, jak i Zakopanego. Na psią emeryturę odszedł także 8‑letni owczarek belgijski Ninja, który pracował wspólnie z asp. Sylwestrem Antoniakiem. Ninja zasłynął m.in. doprowadzeniem Policji do nietrzeźwego kierowcy, który po spowodowaniu kolizji drogowej ukrył się w zaroślach.

Podczas uroczystości każdy z psów został uhonorowany indywidualnym dyplomem za wieloletnią służbę oraz symbolicznym upominkiem w postaci psich witamin i smakołyków. Swoją emeryturę wszyscy czworonożni funkcjonariusze spędzą u boku dotychczasowych opiekunów.

Obecnie w garnizonie małopolskim Policji służą 82 psy, nad którymi opiekę sprawuje 52 funkcjonariuszy. Każdy pies posiada unikatową specjalizację. Wśród nich znajduje się 49 psów patrolowo‑tropiących, 14 wyszkolonych do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych, 17 psów do wyszukiwania narkotyków oraz 2 psy wyspecjalizowane w poszukiwaniu zwłok. Ponadto w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, w Laboratorium Kryminalistycznym, służy 8 psów osmologicznych, a jeden pies bojowy wspiera działania Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie.

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie obejmuje również opieką psy, które zakończyły już służbę. Emerytowanym zwierzętom zapewnione jest finansowanie wyżywienia, regularne badania profilaktyczne oraz leczenie. Obecnie w Małopolsce jest 29 psów policyjnych emerytów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.