Fot. Biuletyn Informacji Publicznej
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie ma nowego dyrektora. Został nim dr Jerzy Friediger. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zatwierdził decyzję komisji konkursowej, która wybrała Friedigera na to stanowisko. Jerzy Friediger obejmie stanowisko dyrektora szpitala 31 października 2016 r.
Jerzy Friediger urodził się 29 czerwca 1950 roku w Krakowie. W 1967 roku ukończył V Liceum Ogólnokształcące. W latach 1967-1973 studiował na Akademii Medycznej w Krakowie, po czym przez dwa lata pracował w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Kraków-Balice. Od 1975 roku do chwili obecnej związany zawodowo z Oddziałem Chirurgii Ogólnej Szpitala Zakonu Bonifratrów. W roku 1977 uzyskał I stopień, a w 1983 II stopień specjalizacji w zakresie chirurgii ogólnej (od 1999 z-ca ordynatora); od 2005 doktor nauk medycznych.
Przez całe życie zawodowe aktywny społecznie. W latach studiów był m.in. instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. Uczestnik 3 wypraw himalajskich, w trakcie których sprawował opiekę lekarską.
Od 1995 roku przewodniczący Zarządu Lekarskiej Kasy Wzajemnej Pomocy. Od 1997 roku zaangażowany w działalność na rzecz samorządu lekarskiego. W latach 1997-2001 wiceprzewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie, w latach 2001-2009 przez dwie kadencje przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie, 2009 wybrany ponownie wiceprzewodniczącym. Przez cały ten czas członek Naczelnej Rady Lekarskiej (w latach 2004-2009 wybrany prezesem konwentu przewodniczących rad okręgowych z całego kraju).
Współautor nowelizacji Ustawy o Izbach Lekarskich z 2009 r. Przez szereg lat zabiegał uporczywie o zwrot przedwojennego majątku samorządu na drodze ustawowej, do czego doprowadził na tydzień przed zakończeniem swojej drugiej kadencji prezesa ORL. Ogromnie czynny w wielu organizacjach i strukturach. Wieloletni redaktor naczelny organu OIL w Krakowie ?Biuletyn Lekarski? (obecnie ?Galicyjska Gazeta Lekarska?), autor stałych felietonów oraz publicystyki na tematy ochrony zdrowia. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego, inicjator w skali kraju utworzenia instytucji Rzecznika Praw Lekarza.
W 2009 roku wybrany radnym Miasta Krakowa, przewodniczy Komisji Zdrowia i Profilaktyki Rady Miasta, zajmując się zwłaszcza problematyką deficytu kadr medycznych oraz zagadnieniami przekształceń własnościowych w placówkach ochrony zdrowia.
Od lat aktywnie wspiera organizację ?Lekarze bez Granic?. Współorganizator i uczestnik trzech wyjazdów charytatywnych kilkuosobowych ekip lekarzy krakowskich do Kamerunu (odbytych na koszt własny uczestników) w trakcie których przeprowadzono w 2008 w Szpitalu Okręgowym w Aconalinga 70 operacji chirurgicznych głównie przepuklin; w 2011 w Szpitalu Okręgowym w Obala i w Szpitalu Sióstr Dominikanek w stolicy kraju Yaounde 90 zabiegów operacyjnych; a w 2016 roku w miejscowości Sangmelima 80 operacji chirurgicznych.
Członek Towarzystwa Chirurgów Polskich (m.in. wiceprzewodniczący Sekcji Chirurgii Przepuklin oraz członek Głównej Komisji Rewizyjnej); członek Europejskiego Towarzystwa Leczenia Przepuklin; członek Rady Naukowej Polskiego Klubu Przepuklinowego, członek władz Polskiego Klubu Koloproktologii, członek Europejskiego Towarzystwa Koloproktologii; autor publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu proktologii i doniesień zjazdowych z proktologii i chirurgii przepuklin; wieloletni wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Lekarzy Prywatnie Praktykujących.
Od 2006 roku do chwili obecnej przedstawiciel Okręgowej Izby Lekarskiej w Radzie Społecznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, a od 2008 roku w Radzie Społecznej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie. Współzałożyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Dziecka w Sieborowicach, nad którym samorząd lekarski za jego kadencji jako prezesa ORL w Krakowie roztoczył opiekę.
Od 2015 r. pełni funkcję Społecznego Doradcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Ochrony Zdrowia.