Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przypomina dzieło Antoniego Waśkowskiego. Wystawę poświęconą temu artyście można oglądać w oddziale muzeum w Kamienicy Hipolitów przy pl. Mariackim 3.
Wystawa ?Antoni Waśkowski. Mohikanin Młodej Polski? została otwarta o godz. 12:00. Kolekcja ponad trzydziestu jego prac, które stanowią trzon ekspozycji, pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Obrazy te zostały przekazane w darze już po śmierci artysty przez jego żonę Jadwigę Lipską w 1967 roku.
Antoni Waśkowski był niezwykle ciekawą postacią pierwszej połowy minionego stulecia. Od urodzenia związany z Krakowem, aktywnie uczestniczył w jego życiu kulturalno-artystycznym. Obraz minionych lat utrwalił na kartach wspomnień zatytułowanych Znajomi z tamtych czasów. Literaci, malarze, aktorzy (1892?1939). W twórczości malarskiej koncentrował się przede wszystkim na portrecie, wykonywanym głównie techniką pastelu, a także, choć rzadziej, na malarstwie pejzażowym i martwej naturze. Zapisał się w historii jako jeden z ostatnich twórców z kręgu Młodej Polski. Dojrzewająca osobowość artystyczna młodego malarza wykształciła się pod wpływem bliskiego krewnego, ciotecznego brata ? Stanisława Wyspiańskiego, który zachęcał chłopca do malowania węglem, z natury. Za radą mistrza Waśkowski tworzył głównie w plenerze, przede wszystkim w okolicach Bochni.
Kuratorem wystawy jest Łukasz Biały. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej www.mhk.pl.