
Marsz Pamięci 2011 Fot.Bogusław Świerzowski/InfoKraków24
W tym roku przypada 69. rocznica likwidacji krakowskiego getta, aby upamiętnić to wydarzenie w najbliższą niedzielę (18 marca) o godz. 12:00 ulicami Krakowa po raz kolejny przejdzie Marsz Pamięci. Jego trasa będzie biegła od placu Bohaterów Getta do pomnika na terenie byłego KL Płaszów.
Celem Marszu jest uczczenie pamięć krakowskich Żydów, pomordowanych w getcie w Podgórzu oraz przywrócenie pamięci o ponad 700-letniej obecności Żydów w Krakowie, zakończonej w tak tragiczny sposób. Uczestnicy Marszu przejdą trasą, którą 13 i 14 marca 1943 roku pokonali uwięzieni w getcie Żydzi. Podczas Marszu odbędą się dwie ceremonie upamiętniające pomordowanych Żydów: pierwsza przy ulicy Limanowskiego, przy pozostałościach murów getta oraz przy pomniku na terenie byłego obozu w Płaszowie. Bezpośrednio po Marszu, Jarosław Żółciak zaprasza na zwiedzanie terenu byłego obozu w Płaszowie. Zwiedzanie rozpocznie się przy pomniku pomordowanych Żydów.
Organizatorem Marszu jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Krakowa, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.jewishfestival.pl
Getto w Podgórzu zostało utworzone 3 marca 1941 roku. Niemcy przesiedlili do niego ponad 16 tysięcy żydowskich obywateli Krakowa. Pod koniec roku zamknięto w getcie kolejnych kilka tysięcy Żydów z okolicznych miast i miasteczek. W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców wywieziona została głównie do obozu zagłady w Bełżcu. Ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz- Birkenau, a około tysiąca osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta ? dzisiejszym Placu Bohaterów Getta.