Stawiamy na turystykę religijną
Kraków i Małopolska posiadają olbrzymi potencjał oraz zaplecze do rozwoju turystyki religijnej. Co w szczególności przemawia za tą tezą? Na pewno fakt, że w granicach województwa małopolskiego znajduje się ok. 120 sanktuariów o różnej sile oddziaływania ? a to dopiero początek listy.
Rangę międzynarodową mają: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Katedra Wawelska, Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile, Sanktuarium Pasyjno?Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowice, Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach; rangę krajową i ponadregionalną posiadają: sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz sanktuarium na Wiktorówkach w Zakopanem, sanktuaria w Ludźmierzu, Jamnej, Limanowej, Tuchowie.
W samym Krakowie jest 20 kościołów z grobami 9 świętych, 7 błogosławionych i 8 kandydatów na ołtarze, 12 słynących łaskami wizerunków Matki Boskiej, ponad 100 klasztorów, muzea i instytucje o charakterze muzealnym. Inwentaryzacja i analiza zasobów Krakowa i Małopolski potwierdziły ich olbrzymią potencjalną rangę w światowych migracjach związanych z turystyką religijną.
Do krakowskich Łagiewnik przybywają goście z blisko 100 krajów: dominują przyjezdni z Europy (78%), a następnie z Ameryki Północnej (16%). Zasięg przestrzenny oddziaływania sanktuarium w Łagiewnikach jest obecnie największy na świecie (Jasna Góra ponad 80, Lourdes i Fatima ponad 70 krajów). Łagiewniki znajdują się już w ofercie najważniejszych agencji turystycznych świata (ok. 500 tys. pielgrzymów z zagranicy rocznie). Stanowią oni blisko 25% ogółu odwiedzających, co na tak młody ośrodek, z pewnością jest wartością znaczącą. Jest to równocześnie najwyższy odsetek w Polsce i jeden z najwyższych w Europie (np. Lourdes ma 15%, Jasna Góra ? ok. 10%, San Giovanni Rotondo – ponad 5%). Każdego roku około 30% pątników przybywa do sanktuarium po raz pierwszy, ale równocześnie taki sam odsetek przyjeżdża tu wielokrotnie, a blisko 20% odwiedza sanktuarium każdego roku.
Za Krakowem i Małopolską przemawia fakt, że posiadają szereg obiektów kultu, które stanowią podstawę do intensywnego rozwoju turystyki religijnej. Jest centrum światowym kultu Bożego Miłosierdzia i kultu św. Siostry Faustyny. Wreszcie jest to miasto i region bł. Jana Pawła II, który wkrótce zostanie ogłoszony świętym.
Od wieków Kraków i Małopolska skupiają różne środowiska narodowe, kulturowe i religijne. Prawosławni posiadają cerkiew pw. Zaśnięcia Marii Panny przy ul. Szpitalnej, grekokatolicy ? kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (św. Norberta) przy ul. Wiślnej, Ormianie-unici ? kościół Bożego Miłosierdzia przy ul. Felicjanek, a wyznawcy kościoła ewangelicko augsburskiego (luteranie) – kościół św. Marcina przy ul. Grodzkiej. Cerkwie greckokatolickie oraz prawosławne na terenie Małopolski zachowały się głównie na Łemkowszczyźnie, a większość z nich wpisana jest na Małopolski Szlak Architektury.
Małopolskę przecina sieć szlaków tematycznych, w tym 5 krakowskich szlaków religijnych, Małopolski Szlak Papieski im. Jana Pawła II, Szlak św. Jakuba Apostoła, Szlak św. Szymona w Lipnicy Murowanej oraz unikalny w skali Europy ? Szlak Architektury Drewnianej (136 kościołów katolickich, 49 cerkwi), a na nim obiekty wpisane na Listę UNESCO. Województwo Małopolskie posiada również wystarczającą bazę noclegową do przyjęcia zwiększonej liczby turystów oraz wykwalifikowaną kadrę przewodnicką do ich obsługi (ponad 10 tys. uprawnień, ponad 7 tys. przewodników).